115. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
115°
115. источен меридијан

115. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Индискиот Океан, Австралија, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

115. источен меридијан образува голема кружница со 65. западен меридијан.

Помеѓу Австралија и 60. јужен напоредник се создава западната граница на зоната без јадрено оружје во Јужниот Тихи Океан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 115. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 115°0′E / 90.000° СГШ; 115.000° ИГД / 90.000; 115.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
78°56′N 115°0′E / 78.933° СГШ; 115.000° ИГД / 78.933; 115.000 (Laptev Sea) Лаптевско Море
73°38′N 115°0′E / 73.633° СГШ; 115.000° ИГД / 73.633; 115.000 (Russia)  Русија Јакутија, Иркутска област — од 60°14′N 115°0′E / 60.233° СГШ; 115.000° ИГД / 60.233; 115.000 (Irkutsk Oblast), Бурјатија — од 56°58′N 115°0′E / 56.967° СГШ; 115.000° ИГД / 56.967; 115.000 (Buryatia), Забајкалски крај — од 54°2′N 115°0′E / 54.033° СГШ; 115.000° ИГД / 54.033; 115.000 (Zabaykalsky Krai)
50°11′N 115°0′E / 50.183° СГШ; 115.000° ИГД / 50.183; 115.000 (Mongolia) Монголија Монголија
45°24′N 115°0′E / 45.400° СГШ; 115.000° ИГД / 45.400; 115.000 (China)  Кина Внатрешна Монголија, Хебеј – од 41°34′N 115°0′E / 41.567° СГШ; 115.000° ИГД / 41.567; 115.000 (Hebei), Хенан – од 36°3′N 115°0′E / 36.050° СГШ; 115.000° ИГД / 36.050; 115.000 (Henan), Шандунг – од 35°16′N 115°0′E / 35.267° СГШ; 115.000° ИГД / 35.267; 115.000 (Shandong), Хенан – од 34°57′N 115°0′E / 34.950° СГШ; 115.000° ИГД / 34.950; 115.000 (Henan), Анхуеј – околу 18 км од 33°3′N 115°0′E / 33.050° СГШ; 115.000° ИГД / 33.050; 115.000 (Henan), Хенан – од 32°52′N 115°0′E / 32.867° СГШ; 115.000° ИГД / 32.867; 115.000 (Henan), Хебеј – од 31°28′N 115°0′E / 31.467° СГШ; 115.000° ИГД / 31.467; 115.000 (Hubei), Ќангси – од 29°32′N 115°0′E / 29.533° СГШ; 115.000° ИГД / 29.533; 115.000 (Jiangxi), Гуангдунг – од 24°41′N 115°0′E / 24.683° СГШ; 115.000° ИГД / 24.683; 115.000 (Guangdong)
22°42′N 115°0′E / 22.700° СГШ; 115.000° ИГД / 22.700; 115.000 (South China Sea) Јужнокинеско Море Минува низ спорните Спретли
5°2′N 115°0′E / 5.033° СГШ; 115.000° ИГД / 5.033; 115.000 (Brunei)  Брунеј Островот Борнео
4°53′N 115°0′E / 4.883° СГШ; 115.000° ИГД / 4.883; 115.000 (Malaysia)  Малезија Саравак - на островот Борнео
2°22′N 115°0′E / 2.367° СГШ; 115.000° ИГД / 2.367; 115.000 (Indonesia)  Индонезија На островот Борнео
4°1′S 115°0′E / 4.017° ЈГШ; 115.000° ИГД / -4.017; 115.000 (Java Sea) Јаванско Море
7°17′S 115°0′E / 7.283° ЈГШ; 115.000° ИГД / -7.283; 115.000 (Bali Sea) Балиско Море
8°10′S 115°0′E / 8.167° ЈГШ; 115.000° ИГД / -8.167; 115.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Бали
8°32′S 115°0′E / 8.533° ЈГШ; 115.000° ИГД / -8.533; 115.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
21°27′S 115°0′E / 21.450° ЈГШ; 115.000° ИГД / -21.450; 115.000 (Australia) Австралија Австралија Западна АвстралијаТевенард
21°28′S 115°0′E / 21.467° ЈГШ; 115.000° ИГД / -21.467; 115.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
21°41′S 115°0′E / 21.683° ЈГШ; 115.000° ИГД / -21.683; 115.000 (Australia) Австралија Австралија Западна Австралија
30°14′S 115°0′E / 30.233° ЈГШ; 115.000° ИГД / -30.233; 115.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
33°40′S 115°0′E / 33.667° ЈГШ; 115.000° ИГД / -33.667; 115.000 (Australia) Австралија Австралија Западна Австралија
34°6′S 115°0′E / 34.100° ЈГШ; 115.000° ИГД / -34.100; 115.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
60°0′S 115°0′E / 60.000° ЈГШ; 115.000° ИГД / -60.000; 115.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
66°28′S 115°0′E / 66.467° ЈГШ; 115.000° ИГД / -66.467; 115.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]