5. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
5. јужен напоредник

5. јужен напоредник (5° ЈГШ) — напоредник кој се протега на 75 степени јужно од Земјината екваторска рамнина. Минува низ Атлантскиот Океан, Африка, Индискиот Океан, Југоисточна Азија, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 5° ЈГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или море Белешки
5°0′S 0°0′E / 5.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -5.000; 0.000 (нулти меридијан) Атлантски Океан
5°0′S 11°59′E / 5.000° ЈГШ; 11.983° ИГД / -5.000; 11.983 (Република Конго)  Република Конго во должина од 7 км
5°0′S 12°2′E / 5.000° ЈГШ; 12.033° ИГД / -5.000; 12.033 (Ангола)  Ангола ексклавата Кабинда
5°0′S 12°38′E / 5.000° ЈГШ; 12.633° ИГД / -5.000; 12.633 (Демократска Република Конго)  ДР Конго
5°0′S 29°7′E / 5.000° ЈГШ; 29.117° ИГД / -5.000; 29.117 (езеро Тангањика) езерото Тангањика
5°0′S 29°46′E / 5.000° ЈГШ; 29.767° ИГД / -5.000; 29.767 (Танзанија)  Танзанија
5°0′S 39°8′E / 5.000° ЈГШ; 39.133° ИГД / -5.000; 39.133 (Индиски Океан) Индиски Океан Пемпски Проток
5°0′S 39°40′E / 5.000° ЈГШ; 39.667° ИГД / -5.000; 39.667 (Танзанија)  Танзанија островот Пемба
5°0′S 39°52′E / 5.000° ЈГШ; 39.867° ИГД / -5.000; 39.867 (Индиски Океан) Индиски Океан минува низ Амирантските Острови,  Сејшели
минува веднаш јужно од островот Мае,  Сејшели
минува веднаш северно атолот Перос Бањос,  Британска Индоокеанска Територија
5°0′S 103°45′E / 5.000° ЈГШ; 103.750° ИГД / -5.000; 103.750 (Индонезија)  Индонезија островот Суматра
5°0′S 105°52′E / 5.000° ЈГШ; 105.867° ИГД / -5.000; 105.867 (Јаванско Море) Јаванско Море минува близу до неколку мали острови на  Индонезија
5°0′S 119°28′E / 5.000° ЈГШ; 119.467° ИГД / -5.000; 119.467 (Индонезија)  Индонезија островот Сулавеси
5°0′S 120°18′E / 5.000° ЈГШ; 120.300° ИГД / -5.000; 120.300 (Бандско Море) Бандско Море заливот Бони — минува веднаш северно од островот Кабаена,  Индонезија
5°0′S 122°23′E / 5.000° ЈГШ; 122.383° ИГД / -5.000; 122.383 (Indonesia)  Индонезија островите Муна и Бутон
5°0′S 122°57′E / 5.000° ЈГШ; 122.950° ИГД / -5.000; 122.950 (Бандско Море) Бандско Море минува близу до неколку мали острови на  Индонезија
5°0′S 137°15′E / 5.000° ЈГШ; 137.250° ИГД / -5.000; 137.250 (Индонезија)  Индонезија островот Нова Гвинеја
5°0′S 141°0′E / 5.000° ЈГШ; 141.000° ИГД / -5.000; 141.000 (Папуа Нова Гвинеја) Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја островот Нова Гвинеја
5°0′S 145°47′E / 5.000° ЈГШ; 145.783° ИГД / -5.000; 145.783 (Тихи Океан) Тихи Океан Бизмарково Море, минува близу до некололку мали острови на Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја
5°0′S 151°15′E / 5.000° ЈГШ; 151.250° ИГД / -5.000; 151.250 (Папуа Нова Гвинеја) Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја островот Нова Британија
5°0′S 151°57′E / 5.000° ЈГШ; 151.950° ИГД / -5.000; 151.950 (Тихи Океан) Тихи Океан Соломонско Море
— минува веднаш јужно од островот Нова Ирска, Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја
— минува веднаш северно островот Бука, Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја
Неименуван дел од океанот
— минува веднаш северно од атолот Онтонг Џава,  Соломони
— минува веднаш јужно од атолот Никумароро,  Кирибати
5°0′S 81°4′W / 5.000° ЈГШ; 81.067° ЗГД / -5.000; -81.067 (Перу)  Перу Пиура
5°0′S 79°3′W / 5.000° ЈГШ; 79.050° ЗГД / -5.000; -79.050 (Еквадор)  Еквадор во должина од 4 км во најјужната точка на земјата
5°0′S 79°0′W / 5.000° ЈГШ; 79.000° ЗГД / -5.000; -79.000 (Перу)  Перу Кахамарка
Амазон
Лорето
5°0′S 72°35′W / 5.000° ЈГШ; 72.583° ЗГД / -5.000; -72.583 (Бразил)  Бразил Амазон
Пара
Марањау
Пјауи
Сеара
Рио Гранде ду Норте
5°0′S 36°50′W / 5.000° ЈГШ; 36.833° ЗГД / -5.000; -36.833 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]