Тангањика (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тангањика
Тангањика - Карта на езерото Тангањика
Карта на езерото Тангањика
Координати 6°30′ ЈГШ 29°30′ ИГД / 
Тип Раседно езеро
Главен дотек Рузизи
Малагараси
Каламбо
Главен истек Лукуга
Површина на сливот 231,000 км²
Земји во сливот Бурунди
Конго
Танзанија
Замбија
Најг. должина 673 км
Најг. ширина 72 км
Површина 32,900 км²
Прос. длабочина 570 м
Најг. длабочина 1,470 м
Водна зафатнина 18,900 км³
Брежна должина1 1,828 км
Надм. височина на површината 773 м[1]
Населени места Кигома, Танзанија
Калеми, Конго
Наводи [1]
1 Брежната должина не е добро утврдена мерка.

Тангањика е езеро во централна Африка. Се протега на север до Бурунди, на исток до Танзанија, на југ до Замбија и на запад до ДР Конго. Долго е 680, меѓутоа широко само помеѓу 16 и 72 километри. Најголемата длабочина изнесува 1.436 метри и со тоа е, по Бајкалското Езеро, најдлабоко езеро во светот. Единствениот одлив од Тангањика е реката Лукуга која се наоѓа во Конго. Фауната околу езерото изобилува со голем број на птици и околу 200 видови на риби, а на брегот има крокодили и нилски коњи. Околината на Тангањика се одликува со голема плодност. Првите европејци кои го откриле езерото се британците Јохн Спеке и Сер Ричард Бартон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ЕЗЕРО ТАНГАЊИКА“. www.ilec.or.jp. http://www.ilec.or.jp/database/afr/afr-06.html. посет. 14 март, 2008 г. 

Reflection at Two Jack Lake.jpg Оваа статија за езеро е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!