35. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
35°
35. источен меридијан

35. источен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Европа, Азија, Африка, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

35.источен меридијан образува голема кружница со 145. западен меридијан

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи на Северниот Пол и тргнувајќи на југ до Јужниот Пол, 35. источен меридијан поминува преку:

Координати Држава, територија или море Notes
90°0′N 35°0′E / 90.000° СГШ; 35.000° ИГД / 90.000; 35.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
80°18′N 35°0′E / 80.300° СГШ; 35.000° ИГД / 80.300; 35.000 (Barents Sea) Баренцово Море
69°12′N 35°0′E / 69.200° СГШ; 35.000° ИГД / 69.200; 35.000 (Russia)  Русија Кољски Полуостров
66°33′N 35°0′E / 66.550° СГШ; 35.000° ИГД / 66.550; 35.000 (White Sea) Бело Море Кандалакшански Залив
65°45′N 35°0′E / 65.750° СГШ; 35.000° ИГД / 65.750; 35.000 (Russia)  Русија Никонов Остров
65°43′N 35°0′E / 65.717° СГШ; 35.000° ИГД / 65.717; 35.000 (White Sea) Бело Море
64°45′N 35°0′E / 64.750° СГШ; 35.000° ИГД / 64.750; 35.000 (Russia)  Русија Шујостров
64°44′N 35°0′E / 64.733° СГШ; 35.000° ИГД / 64.733; 35.000 (White Sea) Бело Море Онежескиј Залив
64°25′N 35°0′E / 64.417° СГШ; 35.000° ИГД / 64.417; 35.000 (Russia)  Русија Минува низ Онега
51°14′N 35°0′E / 51.233° СГШ; 35.000° ИГД / 51.233; 35.000 (Ukraine)  Украина
46°15′N 35°0′E / 46.250° СГШ; 35.000° ИГД / 46.250; 35.000 (Sea of Azov) Азовско Море
45°44′N 35°0′E / 45.733° СГШ; 35.000° ИГД / 45.733; 35.000 (Russia)  Русија Крим
44°50′N 35°0′E / 44.833° СГШ; 35.000° ИГД / 44.833; 35.000 (Black Sea) Црно Море
42°5′N 35°0′E / 42.083° СГШ; 35.000° ИГД / 42.083; 35.000 (Turkey)  Турција
36°43′N 35°0′E / 36.717° СГШ; 35.000° ИГД / 36.717; 35.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море
32°50′N 35°0′E / 32.833° СГШ; 35.000° ИГД / 32.833; 35.000 (Israel) Израел Израел
32°16′N 35°0′E / 32.267° СГШ; 35.000° ИГД / 32.267; 35.000 (West Bank) Западен Брег
32°4′N 35°0′E / 32.067° СГШ; 35.000° ИГД / 32.067; 35.000 (Israel) Израел Израел
31°51′N 35°0′E / 31.850° СГШ; 35.000° ИГД / 31.850; 35.000 (West Bank) Западен Брег Околу 5 км
31°49′N 35°0′E / 31.817° СГШ; 35.000° ИГД / 31.817; 35.000 (Israel) Израел Израел
31°38′N 35°0′E / 31.633° СГШ; 35.000° ИГД / 31.633; 35.000 (West Bank) Западен Брег
31°21′N 35°0′E / 31.350° СГШ; 35.000° ИГД / 31.350; 35.000 (Israel) Израел Израел
29°36′N 35°0′E / 29.600° СГШ; 35.000° ИГД / 29.600; 35.000 (Jordan)  Јордан
29°21′N 35°0′E / 29.350° СГШ; 35.000° ИГД / 29.350; 35.000 (Saudi Arabia)  Саудиска Арабија
28°6′N 35°0′E / 28.100° СГШ; 35.000° ИГД / 28.100; 35.000 (Red Sea) Црвено Море
24°49′N 35°0′E / 24.817° СГШ; 35.000° ИГД / 24.817; 35.000 (Egypt) Египет Египет
22°51′N 35°0′E / 22.850° СГШ; 35.000° ИГД / 22.850; 35.000 (Hala'ib Triangle) Халаибски триаголник Оспорена територија, контролирана од Египет Египет а присвоена од  Судан
22°0′N 35°0′E / 22.000° СГШ; 35.000° ИГД / 22.000; 35.000 (Sudan)  Судан
11°20′N 35°0′E / 11.333° СГШ; 35.000° ИГД / 11.333; 35.000 (Ethiopia) Етиопија Етиопија Околу 18 км
11°10′N 35°0′E / 11.167° СГШ; 35.000° ИГД / 11.167; 35.000 (Sudan)  Судан Околу 6 км
11°7′N 35°0′E / 11.117° СГШ; 35.000° ИГД / 11.117; 35.000 (Ethiopia) Етиопија Етиопија
6°28′N 35°0′E / 6.467° СГШ; 35.000° ИГД / 6.467; 35.000 (South Sudan)  Јужен Судан Околу 9 км
6°24′N 35°0′E / 6.400° СГШ; 35.000° ИГД / 6.400; 35.000 (Ethiopia) Етиопија Етиопија
6°1′N 35°0′E / 6.017° СГШ; 35.000° ИГД / 6.017; 35.000 (South Sudan)  Јужен Судан Околу 6 км
5°58′N 35°0′E / 5.967° СГШ; 35.000° ИГД / 5.967; 35.000 (Ethiopia) Етиопија Етиопија Околу 4 км
5°56′N 35°0′E / 5.933° СГШ; 35.000° ИГД / 5.933; 35.000 (South Sudan)  Јужен Судан
4°37′N 35°0′E / 4.617° СГШ; 35.000° ИГД / 4.617; 35.000 (Kenya) Кенија Кенија
1°58′N 35°0′E / 1.967° СГШ; 35.000° ИГД / 1.967; 35.000 (Uganda)  Уганда
1°40′N 35°0′E / 1.667° СГШ; 35.000° ИГД / 1.667; 35.000 (Kenya) Кенија Кенија
1°32′S 35°0′E / 1.533° ЈГШ; 35.000° ИГД / -1.533; 35.000 (Tanzania)  Танзанија
11°34′S 35°0′E / 11.567° ЈГШ; 35.000° ИГД / -11.567; 35.000 (Mozambique)  Мозамбик
13°36′S 35°0′E / 13.600° ЈГШ; 35.000° ИГД / -13.600; 35.000 (Malawi)  Малави Минува низ Малави
16°47′S 35°0′E / 16.783° ЈГШ; 35.000° ИГД / -16.783; 35.000 (Mozambique)  Мозамбик
19°47′S 35°0′E / 19.783° ЈГШ; 35.000° ИГД / -19.783; 35.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
20°46′S 35°0′E / 20.767° ЈГШ; 35.000° ИГД / -20.767; 35.000 (Mozambique)  Мозамбик
24°40′S 35°0′E / 24.667° ЈГШ; 35.000° ИГД / -24.667; 35.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
60°0′S 35°0′E / 60.000° ЈГШ; 35.000° ИГД / -60.000; 35.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
68°59′S 35°0′E / 68.983° ЈГШ; 35.000° ИГД / -68.983; 35.000 (Antarctica) Антарктик Земја на Кралицата Мод, присвоена од  Норвешка

Поврзано[уреди | уреди извор]