130. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
130°
130. западен меридијан

130. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

130. западен меридијан претставува голема кружница со 50. источен меридијан.

Од пол до пол[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 130. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 130°0′W / 90.000° СГШ; 130.000° ЗГД / 90.000; -130.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
75°17′N 130°0′W / 75.283° СГШ; 130.000° ЗГД / 75.283; -130.000 (Beaufort Sea) Бофортово Море
70°4′N 130°0′W / 70.067° СГШ; 130.000° ЗГД / 70.067; -130.000 (Canada)  Канада Северозападни Територии, Јукон — од 63°36′N 130°0′W / 63.600° СГШ; 130.000° ЗГД / 63.600; -130.000 (Yukon), Северозападни Територии — од 63°21′N 130°0′W / 63.350° СГШ; 130.000° ЗГД / 63.350; -130.000 (Northwest Territories), Јукон — од 63°12′N 130°0′W / 63.200° СГШ; 130.000° ЗГД / 63.200; -130.000 (Yukon), Британска Колумбија — од 60°0′N 130°0′W / 60.000° СГШ; 130.000° ЗГД / 60.000; -130.000 (British Columbia)
55°19′N 130°0′W / 55.317° СГШ; 130.000° ЗГД / 55.317; -130.000 (United States)  САД Алјаска — околу 6 км, најисточниот дел на државата (кај Националниот споменик Мисти Фјордс)
55°16′N 130°0′W / 55.267° СГШ; 130.000° ЗГД / 55.267; -130.000 (Canada)  Канада Британска Колумбија — копно, Питов Остров и Банкс
53°12′N 130°0′W / 53.200° СГШ; 130.000° ЗГД / 53.200; -130.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува источно од Питкернски Острови,  Питкерн (при 25°4′S 130°5′W / 25.067° ЈГШ; 130.083° ЗГД / -25.067; -130.083 (Pitcairn Island))
60°0′S 130°0′W / 60.000° ЈГШ; 130.000° ЗГД / -60.000; -130.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
74°19′S 130°0′W / 74.317° ЈГШ; 130.000° ЗГД / -74.317; -130.000 (Antarctica) Антарктик Неприсвоена територија

Поврзано[уреди | уреди извор]