5. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линија преку Земјата
5. источен меридијан

5. источен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол преку Северниот Леден Океан, Европа, Африка, Атлантскиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

5. источен меридијан претставува голема кружница со 175. западен меридијан.

Од пол до пол[уреди | уреди извор]

Почнувајќи на Северниот Пол и тргнувајќи на југ до Јужниот Пол, 5. источен меридијан поминува преку:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 5°0′E / 90.000° СГШ; 5.000° ИГД / 90.000; 5.000 (Arctic Ocean) Северен Океан
81°22′N 5°0′E / 81.367° СГШ; 5.000° ИГД / 81.367; 5.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
61°2′N 5°0′E / 61.033° СГШ; 5.000° ИГД / 61.033; 5.000 (Norway)  Норвешка Неколку острови, меѓу кои Бремангер, Сула и Сотра, и копното.
Навлегува кај Вагсоја во Согн ог Фјуране. Излегува на југ од Телеваг во Хордалан.
60°13′N 5°0′E / 60.217° СГШ; 5.000° ИГД / 60.217; 5.000 (North Sea) Северно Море
53°17′N 5°0′E / 53.283° СГШ; 5.000° ИГД / 53.283; 5.000 (Netherlands)  Холандија Островот Влиланд
53°16′N 5°0′E / 53.267° СГШ; 5.000° ИГД / 53.267; 5.000 (Wadden Sea) Ваденско Море
52°56′N 5°0′E / 52.933° СГШ; 5.000° ИГД / 52.933; 5.000 (Netherlands)  Холандија Минува источно од Амстердам, и западно од Тилбург
51°26′N 5°0′E / 51.433° СГШ; 5.000° ИГД / 51.433; 5.000 (Belgium)  Белгија Минува низ покраините Антверпен, Лимбург, Фламански Брабант, Валонски Брабант, Лиеж, Намир и Луксембург.
49°47′N 5°0′E / 49.783° СГШ; 5.000° ИГД / 49.783; 5.000 (France)  Франција Минува западно од Дижон (на 47°19′N 5°2′E / 47.317° СГШ; 5.033° ИГД / 47.317; 5.033 (Dijon))
43°23′N 5°0′E / 43.383° СГШ; 5.000° ИГД / 43.383; 5.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море
36°49′N 5°0′E / 36.817° СГШ; 5.000° ИГД / 36.817; 5.000 (Algeria)  Алжир
19°17′N 5°0′E / 19.283° СГШ; 5.000° ИГД / 19.283; 5.000 (Niger)  Нигер
13°44′N 5°0′E / 13.733° СГШ; 5.000° ИГД / 13.733; 5.000 (Nigeria) Нигерија Нигерија
5°50′N 5°0′E / 5.833° СГШ; 5.000° ИГД / 5.833; 5.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
60°0′S 5°0′E / 60.000° ЈГШ; 5.000° ИГД / -60.000; 5.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
70°3′S 5°0′E / 70.050° ЈГШ; 5.000° ИГД / -70.050; 5.000 (Antarctica) Антарктик Земја на Кралицата Мод, присвоена од  Норвешка

Поврзано[уреди | уреди извор]