Хордалан

Координати: 60°15′N 6°0′E / 60.250° СГШ; 6.000° ИГД / 60.250; 6.000
Од Википедија — слободната енциклопедија

60°15′N 6°0′E / 60.250° СГШ; 6.000° ИГД / 60.250; 6.000

Грбот на округот Хордалан
Местоположбата на округот во Норвешка

Хордалан (норвешки: Hordaland) — поранешен округ во југозападниот едл на Норвешка. Административен центар бил Берген. Бројот на населението според пописот извршен во 2006 година изнесувал 453.574 а површината 15.460 км2. Овој округ е трет по бројот на жители зад Осло и Акерсхус.

Грбот потекнува од 1961 година.