25. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
25°
25. западен меридијан

25. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Гренланд, Атлантскиот Океан, Зеленортските Острови, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

25. западен меридијан образува голема кружница со 155. источен меридијан.

На Антарктикот, меридијанот ја дефинира источната граница на Аргетинска Антарктика територија присвоена од Аргентина и минува низ приосвоената Британска Антарктичка Територија - следствено има преклопување на присвоените територии.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се на југ кон Јужниот Пол, 25. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 25°0′W / 90.000° СГШ; 25.000° ЗГД / 90.000; -25.000 (Arctic Ocean) Атлантски Океан
83°9′N 25°0′W / 83.150° СГШ; 25.000° ЗГД / 83.150; -25.000 (Greenland)  Гренланд Полуостровот Пириева Земја
82°10′N 25°0′W / 82.167° СГШ; 25.000° ЗГД / 82.167; -25.000 (Independence Fjord) Индипенденс
82°0′N 25°0′W / 82.000° СГШ; 25.000° ЗГД / 82.000; -25.000 (Greenland)  Гренланд
81°43′N 25°0′W / 81.717° СГШ; 25.000° ЗГД / 81.717; -25.000 (Hagen Fjord) Хаген
81°35′N 25°0′W / 81.583° СГШ; 25.000° ЗГД / 81.583; -25.000 (Greenland)  Гренланд Копно, Имер, Ела и повторно низ копното (минува низ Стаунингски Алпи при 72°0′N 25°0′W / 72.000° СГШ; 25.000° ЗГД / 72.000; -25.000 (Stauning Alps))
71°17′N 25°0′W / 71.283° СГШ; 25.000° ЗГД / 71.283; -25.000 (Scoresby Sound) Скорсби
70°21′N 25°0′W / 70.350° СГШ; 25.000° ЗГД / 70.350; -25.000 (Greenland)  Гренланд
69°9′N 25°0′W / 69.150° СГШ; 25.000° ЗГД / 69.150; -25.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Минува источно од Сао Мигел, Азорски Острови,  Португалија (при 37°51′N 25°8′W / 37.850° СГШ; 25.133° ЗГД / 37.850; -25.133 (São Miguel Island)),западно од Формигаш, Азорски Острови,  Португалија (при 36°16′N 24°47′W / 36.267° СГШ; 24.783° ЗГД / 36.267; -24.783 (Formigas)), источно од Санта Марија, Азорски Острови,  Португалија (при 36°56′N 25°1′W / 36.933° СГШ; 25.017° ЗГД / 36.933; -25.017 (São Miguel Island))
17°7′N 25°0′W / 17.117° СГШ; 25.000° ЗГД / 17.117; -25.000 (Cape Verde)  Зелен ’Рт Островите Санто Антао и Сао Винсенте
16°46′N 25°0′W / 16.767° СГШ; 25.000° ЗГД / 16.767; -25.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
60°0′S 25°0′W / 60.000° ЈГШ; 25.000° ЗГД / -60.000; -25.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
75°17′S 25°0′W / 75.283° ЈГШ; 25.000° ЗГД / -75.283; -25.000 (Antarctica) Антарктик Ја определува границата на Аргентински Антарктик присвоена од  Аргентина и минува низ Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство

Поврзано[уреди | уреди извор]