105. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
105°
105. источен меридијан

105. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол низ Северноледениот Океан, Азија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

105. источен меридијан образува голема кружница со 75. западен меридијан .

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 105. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 105°0′E / 90.000° СГШ; 105.000° ИГД / 90.000; 105.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
80°4′N 105°0′E / 80.067° СГШ; 105.000° ИГД / 80.067; 105.000 (Laptev Sea) Лаптевско Море
78°50′N 105°0′E / 78.833° СГШ; 105.000° ИГД / 78.833; 105.000 (Russia)  Русија Краснојарски крајБолшевички Остров, Северна Земја
78°21′N 105°0′E / 78.350° СГШ; 105.000° ИГД / 78.350; 105.000 (Laptev Sea) Лаптевско Море
77°35′N 105°0′E / 77.583° СГШ; 105.000° ИГД / 77.583; 105.000 (Russia)  Русија Краснојарски крај, Иркутска област, Бурјатија — од 51°42′N 105°0′E / 51.700° СГШ; 105.000° ИГД / 51.700; 105.000 (Buryatia) (границата е со Бајкалско Езеро)
50°24′N 105°0′E / 50.400° СГШ; 105.000° ИГД / 50.400; 105.000 (Mongolia) Монголија Монголија
41°36′N 105°0′E / 41.600° СГШ; 105.000° ИГД / 41.600; 105.000 (China)  Кина Внатрешна Монголија, Нингсја – од 37°32′N 105°0′E / 37.533° СГШ; 105.000° ИГД / 37.533; 105.000 (Ningxia), Гансу – од 37°2′N 105°0′E / 37.033° СГШ; 105.000° ИГД / 37.033; 105.000 (Gansu), Сичуан – од 32°37′N 105°0′E / 32.617° СГШ; 105.000° ИГД / 32.617; 105.000 (Sichuan), Јунан – од 28°1′N 105°0′E / 28.017° СГШ; 105.000° ИГД / 28.017; 105.000 (Yunnan), Гуејџоу – од 27°22′N 105°0′E / 27.367° СГШ; 105.000° ИГД / 27.367; 105.000 (Guizhou), Гуангси – од 24°47′N 105°0′E / 24.783° СГШ; 105.000° ИГД / 24.783; 105.000 (Guangxi), Јунан – од 24°26′N 105°0′E / 24.433° СГШ; 105.000° ИГД / 24.433; 105.000 (Yunnan)
23°13′N 105°0′E / 23.217° СГШ; 105.000° ИГД / 23.217; 105.000 (Vietnam)  Виетнам
18°45′N 105°0′E / 18.750° СГШ; 105.000° ИГД / 18.750; 105.000 (Laos)  Лаос
16°16′N 105°0′E / 16.267° СГШ; 105.000° ИГД / 16.267; 105.000 (Thailand)  Тајланд
14°18′N 105°0′E / 14.300° СГШ; 105.000° ИГД / 14.300; 105.000 (Cambodia)  Камбоџа
10°40′N 105°0′E / 10.667° СГШ; 105.000° ИГД / 10.667; 105.000 (Vietnam)  Виетнам
8°35′N 105°0′E / 8.583° СГШ; 105.000° ИГД / 8.583; 105.000 (South China Sea) Јужнокинеско Море Минува источно од Линга,  Индонезија (при 0°18′S 105°0′E / 0.300° ЈГШ; 105.000° ИГД / -0.300; 105.000 (Lingga Island)), западно од Бангка,  Индонезија (при 2°1′S 105°6′E / 2.017° ЈГШ; 105.100° ИГД / -2.017; 105.100 (Bangka Island))
2°21′S 105°0′E / 2.350° ЈГШ; 105.000° ИГД / -2.350; 105.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Суматра
5°43′S 105°0′E / 5.717° ЈГШ; 105.000° ИГД / -5.717; 105.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Минува западно од островот Панаитан,  Индонезија (при 6°36′S 105°6′E / 6.600° ЈГШ; 105.100° ИГД / -6.600; 105.100 (Panaitan)),западно од Јава,  Индонезија (при 6°45′S 105°12′E / 6.750° ЈГШ; 105.200° ИГД / -6.750; 105.200 (Java))
60°0′S 105°0′E / 60.000° ЈГШ; 105.000° ИГД / -60.000; 105.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
66°4′S 105°0′E / 66.067° ЈГШ; 105.000° ИГД / -66.067; 105.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]