Ладога (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езеро Ладога
Laatokka Sortavalan edustalla.jpg
Северениот брег
Подрачје Северозападна Русија (Ленинградска област и Карелија)
Координати 61°00′ СГШ 31°30′ ИГД / 
Главни приливи Свир, Волков, Вуокси
Главни истеци Нева
Слив

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}276.000 km2 (107.000 ми) км2
Сливни земји Русија, Финска
Најг. должина 219 kм (136 ми) км
Најг. ширина 138 kм (86 ми) км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}17.700 km2 (6.800 ми) км2
Прос. длабочина 51 м (167 ст) м
Најг. длабочина 230 м (750 ст) м
Зафатнина 837 km3 (201 cu mi) км3
Надм. височина 5 метри м
Острови околу 660 (вклучувајќи го и Валам)

Ладога (руски: Ла́дожское о́зеро или руски: Ла́дога; фински: Laatokka, старо: Nevajärvi; карелски: Luadogu) — најголемо езеро во Европа, сместено во котлина создадена со леднички одрони. Водата на ова езеро е најдлабока во близина на високите карпести гребени на северниот брег. На јужната страна езерото е многу плитко, а брегот е понизок. Почнува да замрзнува во декември, а целото езеро замрзнува од јануари до мај. Во Ладога неколку реки и водата од две помали соседни езера. Реката Нева истекува од југозападниот агол на езерото, а потоа тече кон запад, кон 40 км оддалечениот Санкт Петербург.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sorokin, Aleksander I. et al. (1996). New morphometrical data of Lake Ladoga. Hydrobiologia 322.1-3, 65-67.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]