Фолегандрос

Координати: 36°37′N 24°54′E / 36.617° СГШ; 24.900° ИГД / 36.617; 24.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фолегандрос
Φολέγανδρος
Гребени кај Хора на Фолегандрос
Гребени кај Хора на Фолегандрос
Географија
Координати: 36°37′N 24°54′E / 36.617° СГШ; 24.900° ИГД / 36.617; 24.900
Островски ланец: Киклади
Површина:[1] 32.216 км²
Управување
Грција Грција
Периферија: Јужен Егеј
Префектура: Киклади
Статистики
Население: 667 (од 2001)
Густина: 21 жит/км²
Пошт. бр.: 840 xx
Повик. бр.: 22860
Код на регистарски таблички: EM
Портал
www.folegandros.gr

Фолегадрос (грчки: 'Φολέγανδρος') е мал грчки остров во јужниот Егеј, кој заедно со Сикинос, Иос, Анафи и Санторини, го сочинуваат јужниот дел на Кикладите. Неговата површина е околу 32 км2, и има 667 жители.

Има три мали села, Хора, Каравостаси, и Ано Мерја, кои се поврзани со поплочен пат.

Историја[уреди | уреди извор]

Малку е познато за древната историја на Фолегандрос. Неговите жители биле Дорци. Подоцна потпаднал под атинска власт. Бил освоен во 1207 од страна на Венецијанецот Марко Санудо и останал под венециска власт до 1566, кога бил освоен од страна на Отоманските Турци. Грците го присвоиле во 19 век.

Географија[уреди | уреди извор]

Релјефот на Фолегандрос е разновиден и вклучува високи гребени и една голема пештера. „Главниот град“ на островот - Хора, е изграден на работ на еден 200-метарски гребен. Пристаништето на Фолегандрос се наоѓа во малото гратче Каравостаси. Во селото Ано Мерја пак, се наоѓаат два мали но интересни музеи - еколошки музеј и фолклорен музеј. Една од најпознатите плажи на Фолегандрос е плажата Катерго, пристаплива само со брод од пристаништет Каравостаси.

Рајско одморалиште[уреди | уреди извор]

Фолегандрос е еден од многуте изолирани грчки острови кој нуди недопрена природа. Со неговите бистри и сини океански води бил прогласен за една од најдобрите 10 плажи на светот од страна на the Travel Channel.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Основни одлики“. МВР. www.ypes.gr. Посетено на 8 јули 2007.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија на слики[уреди | уреди извор]

36°37′N 24°54′E / 36.617° СГШ; 24.900° ИГД / 36.617; 24.900