Халки

Од Википедија — слободната енциклопедија

Халки (јаз-грч|Χάλκη, Halki) ― еден од острoвите во острвската група на Додеканези во источна Грција. Островот припаѓа на округот Родос во рамки на Периферијата на Јужниот Егеј, каде со околните островчиња и хриди сочинува посебна општина. Главно место на островот е гратчето Хорио.


Емпорио, главноto пристаниште на Халки.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]