Ангистри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Положба на островот на мапата на Грција

Ангистри (грчки: Αγκίστρι) — еден од Саронските Острови, кој се наоѓа покрај островот Егина во Саронскиот Залив, околу 35 км југозападно од пристаништето Пиреј и 6 км југозападно од островот Егина. Спецес од неколкуте соседни острови и хриди сочинува посебна општина во рамки на округот Остров во Атика.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]