Тирасија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тирасија
Θηρασία
Thirassia.JPG
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Greece" does not exist
Географија
Координати36°26′ N; 25°20′ E / 36.43° СГШ; 25.33° ИГД / 36.43; 25.33Координати: 36°26′ N; 25°20′ E / 36.43° СГШ; 25.33° ИГД / 36.43; 25.33
АрхипелагКиклади
Површина9,3 км2
Управување
ОбластЈужен Егеј
ОкругТира
ОпштинаТира
Демографија
Население319 (2011)
Густина34 /km2 (88 /sq mi)
Поштенски код847 02
Обласен код(ови)22860
Регистарска табличкаEM

Тирасија (грчки: Θηρασία) ― остров во вулканската островска група Санторини на грчките Киклади. Се наоѓа на северозапад од Неа Камени, мал остров образуван во последните векови од вулканска активност, и со тоа го означува средиштето на островската група. Тирасија е втор по големина остров од групата, а најголем е островот Тира.

Тирасија има површина од 9.299 км² и неговата популација била 319 жители на пописот од 2011 година. Тој е дел од општинската единица Оја (Δημοτική Ενότητα Οίας).

Островите Тира и Тирасија биле разделени со Минојскиот избув.

На Кносос, во контекст на LMIIIA (14 век п.н.е.), седум текстови од линеарното Б, додека ги повикуваат „сите богови“ се грижат да му дадат првенство на неодобрениот ентитет на друго место наречен ке-ра-си-ја и, еднаш, кe-ра-си-јо. Меѓутоа, ова веројатно се однесува на бог или личност наместо на остров Керасија > Терасија.[1] Во античкото време, островот Тирасија имал истоимен град.

Тирасија е исто така книга на грчкиот поет Димитрис Варос која постанал музички албум и театарска изведба на грчкиот композитор Јанис Маркопулос под наслов Daring Communication - Electric Theseus.

Села[уреди | уреди извор]

  • Агија Ирини (население 39 во 2011 година)
  • Агрилија (2)
  • Манолас (160)
  • Ормос Корфу (5)
  • Потамос (113)

Население низ историјата[уреди | уреди извор]

Попис Бројност
1991 233
2001 268
2011 319

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]