Тимор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тимор
Timor
Политичка поделба на Тимор
Тимор се наоѓа во Индонезија
Тимор (Индонезија)
Географија
Местоположба Југоисточна Азија
Координати 9°14′ ЈГШ 124°56′ ИГД / 
Архипелаг Мали Сундски Острови
Површина 30.777 км²
Ранг по површина 44.
Макс. надм. височ. 2.963 м
Највисока точка Рамелау
Земја
Источен Тимор
Индонезија
Провинции Источна Нуса Тенгара
Најголем град Купанг (Западен Тимор)
Демографија
Население 2.900.000 (2005)
Густина 94,5

Тиморостров на јужниот крај на Малајскиот Архипелаг, северно од Тиморското Море. Островот е поделен помеѓу две независни држави: Источен Тимор и Западен Тимор кој е дел од индонезиската провинција Источна Нуса Тенгара. Островот има површина од 30.777 км². Името Тимор е варијанта на поимот timur, малајски збор за “исток”; кој така е наречен поради тоа што е на источниот крај на островскиот архипелаг.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поглед на Тимор од вселената
Јазиците на Тимор