Маракаибо (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езеро Маракаибо
Маракаибо
Координати10°39′N 71°36′W / 10.650° СГШ; 71.600° ЗГД / 10.650; -71.600Координати: 10°39′N 71°36′W / 10.650° СГШ; 71.600° ЗГД / 10.650; -71.600
Главни приливиКататумбо
Главни истециВенецуелски Залив
Сливни земјиВенецуела, Колумбија
Најг. должина76 км
Најг. ширина67 км
Површина&1000000000001321000000013,210 км2
Најг. длабочина60 м
Зафатнина280 км3
Брег5678 км
Надм. височина0 м
Острови467
Населени местаМаракаибо, Кабима
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Езерото Маракаибо (шпански: Lago de Maracaibo, Lago del Zulia) — езеро и морски залив (според некои континентално море) на северозападниот дел на Венецуела. На север е поврзано преку плиткиот канал Сан Карлос (длабочина 2 до 4 метри) со Венецуелскиот Залив. Водата езерото ја прима од многу реки од кои најголема е Кататумбо. Водата во езерото е соленикава.

Сателитска снимка на езерото Маракаибо

Езерото е најголемо езеро во Јужна Америка, со површина од 13,210 квадратни километри. Тоа е едно од најстарите езера на светот (според некои проценки второ во светот)[1]. На бреговите на езерото живее четвртина од населението на Венецуела. Источниот брег на езерото Маракаибо е многу богато со нафта.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]