Уџеланг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уџеланг
Ujelan.jpg
Сателитска снимка на Уџеланг.
Географија
Место Тихи Океан
Координати 9°49′20″ СГШ 160°54′00″ ИГД / 
Архипелаг Ралички Острови
Вкупно острови 30
Површина 1,86 км2
Управа
Демографија
Население 0

Уџеланг (маршалски: Wūjlan̄[1]) е ненаселен корален атол во Тихиот Океан составен од 30 мали островчиња. Атолот е дел од Раличките Острови во Маршалските Острови. Атолот има вкупна површина од 1.86 километри квадратни и лагуна од 185.94 километри квадратни. Атолот е на 217 км југоисточно од Еневетак, под чија општина и се наоѓа атолот.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1884 година атолот бил под германска контрола и дел од Германска Нова Гвинеја. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска. Во 1986 година Маршалските Острови станале независни и атолот станал дел од новата држава. Атолот станал емиграциски центар на луѓето од Еневетак (преселување поради нуклеарни тестирања од Западните Сили), па така во 1947 имал население од 145 а во 1973 342 жители. Сепак населението се вратило на Еневетак во 1980 година и островот повторно станал ненаселен.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]