Оролук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Понпеј

Оролук — општина во сојузната држава Понпеј во Микронезија.[1]

Особености[уреди | уреди извор]

Општината Оролук ги опофаќа атолот Оролук и гребенот Минто. Општината е скоро ненаселена. Според скорешните податоци се проценува дека во општината има 10 жители, а според пописот од 1980 година имало 6 жители. Гребенот е целосно ненаселен.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 7°26′47″N 155°21′30″E / 7.44639° СГШ; 155.35833° ИГД / 7.44639; 155.35833