Оролук (атол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Понпеј.
Карта на Оролук.

Оролук е атол во сојузната држава Понпеј во Микронезија.

Опис[уреди | уреди извор]

Оролук се протега на површина долга 32 км и со просечна широчина од 20 км. Лагуната зафаќа околу 420 км2. Низ годините поради тајфуни голем број островчиња и песочни насипи во источниот дел на атолот биле потопени. Денес само островот Оролук е останат. Во Оролук има само од 8 до 10 жители. Тие се снабдени со намирници секои 6 месеци.

Општина[уреди | уреди извор]

Оролук е општината која го опфаќа атолот и гребенот Минто.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 7°26′47″N 155°21′30″E / 7.44639° СГШ; 155.35833° ИГД / 7.44639; 155.35833