Минто (гребен)

Координати: 8°10′N 154°20′E / 8.167° СГШ; 154.333° ИГД / 8.167; 154.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Понпеј.

Минто е гребен кој е во голем дел под вода. Гребенот е дел од сојузната држава Понпеј во Микронезија

Опис[уреди | уреди извор]

Во средината на гребенот Миното има лагуна која е од 25 до 30 км2. Има неколку влезови за бродови во лагуната во јужната страна. Гребенот е најзападна и најсеверна територија на Понпеј. Најблизок атол е Оролук кој се наоѓа 93 км југоисточно. Во северниот дел на гребенот има песочен насип кој се издига на 1.8 метри. Гребенот е дел од општина Оролук.

Поврзано[уреди | уреди извор]

8°10′N 154°20′E / 8.167° СГШ; 154.333° ИГД / 8.167; 154.333