Оролук (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на островот Оролук.

Оролук е едно од островчињата од кои е составен атолот Оролук. Островот е дел од сојузната држава Понпеј во Микронезија. Моментално островот не е населен и има 0.13 км2. Главно занимање на луѓето кои порано живееле на островот било земјоделството и риболовството.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 7°38′N 155°10′E / 7.633° СГШ; 155.167° ИГД / 7.633; 155.167