Оролук (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на островот Оролук.

Оролук е едно од островчињата од кои е составен атолот Оролук. Островот е дел од сојузната држава Понпеј во Микронезија. Моментално островот не е населен и има 0.13 километри квадратни. Главно занимање на луѓето кои порано живееле на островот било земјоделството и риболовството.

Поврзано[уреди | уреди извор]