Прејди на содржината

Бугенвил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Автономен регион Бугенвил
Знаме
ГеслоPeace, Unity, Prosperity
ХимнаMy Bougainville[1]
6°0′S 155°0′E / 6.000° ЈГШ; 155.000° ИГД / -6.000; 155.000
6°0′S 155°0′E / 6.000° ЈГШ; 155.000° ИГД / -6.000; 155.000
Главен град
(и најголем)
Бука
Службен јазик англиски
Уредување Автономен регион
 •  Претседател Џон Момис
Основана
 •  Автономија 25 јуни 2002 
Површина
 •  Вкупна 9.384 км2 
Население
 •  проценка за 2011 г. 249,358 
Валута Папуановогвинејска кина (PGK)
Часовен појас Bougainville Standard Time (UTC+11)
Се вози на лево
Повик. бр. +675

Бугенвил, официјално Автономен регион Бугенвил е автономен регион во Папуа Нова Гвинеја. Најголеми острови во регионот се Бугенвил и Бука. Населението на регионот изнесува 249,358 (попис 2011).

Островот Бугенвил географски спаѓа во архипелагот на Соломонските Острови.

  1. „AUTONOMOUS REGION OF BOUGAINVILLE : Bougainville Flag, Emblem and Anthem (Protection) Bill 2018“ (PDF). Abg.gov.pg. Посетено на 28 June 2019.