Пенаншки Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пенаншки Остров (Пенанг)
Map of Malaysia with Penang Island highlighted
Географија
МестоМалајски мореуз
Координати5°24′N 100°14′E / 5.400° СГШ; 100.233° ИГД / 5.400; 100.233
Управување
Malaysia
Држава Penang
Демографија
Население678.000 (2007)
Етнички групикинези: (41,7%), малајци: (41,3%), индијци: (9,8%)
Ова е статија за островот Пенанг. За истоимената малезиска држава видете тука.

Пенаншкиот Остров или само Пенанг е малезиски остров кој се наоѓа во државата Пенанг. Порано бил познат под името Остров на Принцот од Велс, бидејќи најпрво бил основан од британците. Главен град е Џорџ Таун.

Островот е четврт по големина во Малезија со површина од 295 км2. Исто така тој е и најнаселенит остров со вкупно население од 678.000.[1] Островот е поврзан со копното на полуостровт Малаја преку Пенаншкиот мост.

Островот е поделен административно на Северозападен Пенанг и Североисточен Пенанг.

Источниот дел на островот е високоурбанизиран со индустриски, комерцијални и резиденцијални реони. Западниот дел претежно е зелена област.[2]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. „General Info“. Tourism Penang. Архивирано од изворникот на 2008-12-28. Посетено на 2007. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. Satellite image from Google Maps
Поглед на Танџунг Бунгах на островскиот северен брег

Координати: 5°24′N 100°14′E / 5.400° СГШ; 100.233° ИГД / 5.400; 100.233