Пенаншки Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пенаншки Остров (Пенанг)
Penang Island.png
Map of Malaysia with Penang Island highlighted
Географија
Место Малајски мореуз
Координати 5°24′ СГШ 100°14′ ИГД / 
Управа
Malaysia
Држава  Penang
Демографија
Население 678.000 (2007)
Народности кинези: (41,7%), малајци: (41,3%), индијци: (9,8%)
Ова е статија за островот Пенанг. За истоимената малезиска држава видете тука.


Пенаншкиот Остров или само Пенанг е малезиски остров кој се наоѓа во државата Пенанг. Порано бил познат под името Остров на Принцот од Велс, бидејќи најпрво бил основан од британците. Главен град е Џорџ Таун.

Островот е четврт по големина во Малезија со површина од 295 km2. Исто така тој е и најнаселенит остров со вкупно население од 678.000.[1] Островот е поврзан со копното на полуостровт Малаја преку Пенаншкиот мост.

Островот е поделен административно на Северозападен Пенанг и Североисточен Пенанг.

Источниот дел на островот е високо урбанизиран со индустриски, комерцијални и резиденцијални реони. Западниот дел претежно е зелена област.[2]

Белешки[уреди | уреди извор]

Поглед на Танџунг Бунгах на островскиот северен брег