Пенанг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Држави и територии на Малезија
Pulau Pinang
Пенанг
槟城
Flag of Penang Coat of arms of Penang
Знаме Грб
Мото: Bersatu dan Setia ("Обединети и лојални") (прифатена 1950; претходно Ich Dien ("Јас служам") и "Penang Leads")
Химна: Untuk Negeri Kita ("За нашата држава")
Местоположба на Penang
Местоположба на Penang
Главен град Џорџ Таун
Владеачка партија Pakatan Rakyat ( Народен Пакт )
 - Гувернер Туан Јанг Терутама Абдул Рахман бин Хаџи Абаз
 - Шеф министер Лим Гуан Енг
Историја  
 - Предадена од Кедах на британците 11 август 1786 
 - Јапонска окупација 1942 
 - Влез во Малајската федерација 1948 
Површина
 - Вкупно 1,046.3 km²
Население
 - 2007 пресметка 1.503.000
 - Густина 1436,91/km²
ИЧР  (2000) 0.828 (висок)
Повикувачки број +604
Поштенски број 10000 - 19500
Автомоб. Таблички P
Портал: http://www.penang.gov.my
1 2.031,74 жит на км2 на Пенаншкиот Остров и 865,99 жит на км2 во Себеранг Перај
Ова е статија за малезиската држава Пенанг. За островот видете Пенаншки остров, а за најголемиот и главен град на Пенанг видете Џорџ Таун (Пенанг)

Пенанг (се изговара /pəˈnæŋ/; малајски: Pulau Pinang) е држава во Малезија, сместена во северозападниот дел на Малаја на Малајскиот мореуз. Пенанг е втотата најмала држава во Малезија после Перлис, и единаесетатта најнаселена.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името "Пенанг" доаѓа од модерното малајско име Pulau Pinang, што значи островот на палмовиот орев (Areca catechu, фамилија Палми). Името Пенанг се однесува и на градот и на островот. Главниот град е Џорџ Таун кој исто така се нарекува Танџинг Tanjung на малајски. Островот се нарекува Pulau Pinang (/'pulaʊ 'pinaŋ/) додека државата Negeri Pulau Pinang.

Пенанг е познат како "Бисерот на ориентот" и "Pulau Pinang Pulau Mutiara" (Пенаншки остров на бисерите).[1]

Население[уреди | уреди извор]

Пенанг има наголема густина на население во Малезија со 2.031,74 жит. на километар квадратен на островот и 865,99 на копното. Исто така е и единствената доминантна немалајска држава. Пенанг е единствената малајска држава со доминантно кинеско население. Етничкиот состав во 2008[2] изнесувал:

Клима[уреди | уреди извор]

Дневна температура 27 °C-30 °C
Ноќна температура 22 °C-24 °C
Прос. год. врнежи 2670 mm
Релативна влажност 70%-90%
Месец Јан Феб Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Нов Дек
Просечна мин. (°C) 23,2 23,5 23,7 24,1 24,2 23,8 23,4 23,4 23,2 23,3 23,3 23,4
Просечна макс. (°C) 31,6 32,2 32,2 31,9 31,6 31,4 31,0 30,9 30,4 30,4 30,4 30,7
Најниска забележана (°C) 19 19 19 20 19 20 22 21 20 20 18 20
Највисока забележана (°C) 37 36 36 37 35 36 35 35 36 34 35 35
Просечни врнежи (mm) 69 72 146 221 203 178 192 242 356 383 232 114
Прос. денови со 1 mm 5 6 9 14 14 11 12 14 18 19 15 9

Извор: Агенција за прородна околина Архивирано на 6 октомври 2006 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pulau Pinang Pulau Mutiara“. Perpustakaan Negara Malaysia. 2000. Посетено на 2008-07-14.
  2. „Penang Statistics (Quarter 1, 2008)“ (PDF). Socio-Economic & Environmental Research Institute. 2008. Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-05-14. Посетено на 2008-07-19.
Градската куќа на Пенашкиот остров

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Држави и федерални територии на Малезија Bandera de Malàisia
Држави: Кедах | Келантан | Малака | Негери Сембилан | Паханг | Перак | Пенанг | Перлис | Сабах | Саравак | Селангор | Теренгану | Џохор
Федерални територии: Куала Лумпур | Лабуан | ПутраџајаКоординати: 5°24′N 100°14′E / 5.400° СГШ; 100.233° ИГД / 5.400; 100.233