Џорџ Таун (Пенанг)

Координати: 05°25′N 100°19′E / 5.417° СГШ; 100.317° ИГД / 5.417; 100.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
англиски: George Town
кинески: 乔治市

Танџунг
Поглед на англиски: George Town кинески: 乔治市
Гесло: "Водејќи служиме"
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Malaysia" does not existМестоположба на градот
Координати: 5°25′00″N 100°19′00″E / 5.41667° СГШ; 100.31667° ИГД / 5.41667; 100.31667
Земја Малезија
ДржаваПенанг
основан1786
Воспоставена градска управа1857
градски статус1957 (споен во 1974)
Површина
 • Градска1 E+Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „о“_m²
Надм. вис.&100000000000000040000004 м
Население (2006)
 • Градско300.000(33)
 • Густина1,447/км2 (3.748/ми2)
 • Метро1.225.501
 (метро во 2000 поп)
Часовен појасMST (UTC+8)
 • Лете (ЛСВ)не е набљ. (UTC)

05°25′N 100°19′E / 5.417° СГШ; 100.317° ИГД / 5.417; 100.317 Џорџ таун е главен град на Пенанг во Малезија. Именуван е по британскиот крал Џорџ III. Градот се наоѓа во североисточниот агол на Пенаншкиот остров и има 220.000 жители, или околу 400.000 вклучувајќи ги и градските периферии.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Малака и Џорџ Таун, историски градови на Малајскиот мореуз
светско наследство на УНЕСКО
КритериумКултурен: ii, iii, iv
Навод1223
Запис2008 (32 заседание)

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Khoo Salma Nasution. More Than Merchants: A History of the German-speaking Community in Penang, 1800s-1940s. Areca Books. (2006). ISBN 978-983-42834-1-4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]