Малака

Координати: 2°12′N 102°15′E / 2.200° СГШ; 102.250° ИГД / 2.200; 102.250
Од Википедија — слободната енциклопедија

Држави и територии на Малезија
Melaka Darul Azim
Малака
Flag of Malacca Coat of arms of Malacca
Знаме Грб
Мото: Bersatu Teguh
Химна: Melaka Maju Jaya
Местоположба на Malacca
Местоположба на Malacca
Главен град Малака
Владеачка партија Барисан Насионал
 - Јанг ди-Пертуа Негери Мод Халил Јакоб
 - Кетуа Ментери Мод Али Мод Рустам
Историја  
 - Султанат Малака 15ти век 
 - Португалска онтрола 24 август 1511 
 - Холандска контрола 14 јануари 1641 
 - Британска контрола 17 март 1824 
 - Јапонска окупација 1942-1946 
 - Влез во Малајската Федерација 1948 
Површина
 - Вкупно 1,650 km²
Население
 - 2007 пресметка 733.000
 - Густина 432,1/km²
Повикувачки број 06
Поштенски број 75xxx до 78xxx
Автомоб. Таблички M
Портал: http://www.melaka.gov.my

Малака или Мелака (малај. Melaka) е една од најмалите сојузни држави во Малезија. Се наоѓа во јужниот регион на Малајскиот Полуостров на Малачкиот Проток. Се граничи со Негери Сембилан на север и со Џохор на југ. Главен град е Малака.

Демографија[уреди | уреди извор]

Малака има вкуно население од 759.000 (2007) од кои:

Најголеми градови се Малака, Алор Гаџах, Масџид Танах, Џасин, Мерлимау, Бату Берендам и Ајер Керох.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Канали во Малака
Држави и федерални територии на Малезија Bandera de Malàisia
Држави: Кедах | Келантан | Малака | Негери Сембилан | Паханг | Перак | Пенанг | Перлис | Сабах | Саравак | Селангор | Теренгану | Џохор
Федерални територии: Куала Лумпур | Лабуан | Путраџаја2°12′N 102°15′E / 2.200° СГШ; 102.250° ИГД / 2.200; 102.250