Паханг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 3°45′N 102°30′E / 3.750° СГШ; 102.500° ИГД / 3.750; 102.500

Flag of Malaysia.svg
Држави и територии на Малезија
Паханг
ڨهڠ دار المعمور


Pahang Darul Makmur
彭亨

Flag of Pahang Coat of arms of Pahang
Знаме Грб
Химна: Lagu Negeri Pahang
Местоположба на Pahang
Главен град Куантан
Royal capital Пекан
Владеачка партија Barisan Nasional
 - Султан Султан Хаџи Ахмад Шах
 - Ментери Бесар Аднан Јакоб
Историја  
 - Федерација во ФМД 1895 
 - Јапонска окупација 1942 
 - Приклучување кон Малезиската Федерација 1948 
Површина
 - Вкупно 35,964 km²
Население
 - 2007 пресметка 1.396.500
 - Густина 38,2/km²
ИЧР  (2000) 0,770 (среден)
Повикувачки број 09a
05b
03c
Поштенски број 26xxx до 28xxx
Автомоб. Таблички C
Портал: http://www.pahang.gov.my
a Паханг
b Камерон
c Гентинг

Паханг (јави: ڨهڠ) е трета по големина држава во Малезија, после Саравак и Сабах, и го зафаќа големиот речен басен на истоимената Паханшка Река. На север се граничи со Келантан, на запад со Перак, Селангор, Негери Сембилан, на југ со Џохор и на исток со Теренгану и Јужнокинеското Море.

Главен град е Куантан, додека кралска престолнина е Пекан. Други поголеми градови се: Џерантут, Куала Липис, Темерлох и др. Арапското име за Паханг е Darul Makmur ("Место на Спокојот").

Демографија[уреди | уреди извор]

Етничкиот состав на населението е околу 1.000.000 малајци и Бумипутра, 233.000 кинези, 68.500 индијци, 13.700 други, и 68.000 без малезиско државјанство.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поштенска марка на Паханг од 1892 година
Плантажи на кафе во висорамнината Камерон во Паханг
Држави и федерални територии на Малезија Bandera de Malàisia
Држави: Flag of Kedah.svg Кедах | Flag of Kelantan.svg Келантан | Flag of Malacca.svg Малака | Flag of Negeri Sembilan.svg Негери Сембилан | Flag of Pahang.svg Паханг | Flag of Perak.svg Перак | Flag of Penang (Malaysia).svg Пенанг | Flag of Perlis.svg Перлис | Flag of Sabah.svg Сабах | Flag of Sarawak.svg Саравак | Flag of Selangor.svg Селангор | Flag of Terengganu.svg Теренгану | Flag of Johor.svg Џохор
Федерални територии: Flag of Kuala Lumpur, Malaysia.svg Куала Лумпур | Flag of Labuan.svg Лабуан | Flag of Putrajaya.png Путраџаја