Кедах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Flag of Malaysia.svg
Држави и територии на Малезија
Кедах
قدح دارالأما

Kedah Darul Aman
Flag of Kedah Coat of arms of Kedah
Знаме Грб
Химна: Allah Selamatkan Sultan Mahkota
(Македонски:"Господ да го чува крунисаниот Султан")
Местоположба на Kedah
Главен град Алор Стар
Royal capital Анак Букит
Владеачка партија Pakatan Rakyat (Народен пакт)
 - Sultan Туанку Абдул Халим
 - Ментери Бесар Аѕиѕан Абдул Разак
Историја  
 - Британска контрола 1909 
 - Јапонска окупација 1942 
 - Влез во Малезиската федерација 1948 
Површина
 - Вкупно 9,426 km²
Население
 - 2007 пресметка 1.818.188
 - Густина 188,7/km²
ИЧР  (2000) 0.735 (средно)
Повикувачки број 04
Поштенски број 02xxx
05xxx до 09xxx
Автомоб. Таблички K1
KV2
Портал: http://www.kedah.gov.my
1Копното Кедах
2Лангкави островот

Кедах (џави:قدح, нас. 1.778.188) е држава во Малезија, која е сместена во севернозападниот дел на полуостровот Малаја. Кедах има површина од 9.425 км2, и претежно е рамничарски со големо производство на ориз. Тука спаѓа и островор Лангкави. Кедах во минатото се нарекувал Сибури (таи : ไทรบุรี) од Сијамците, кои пак имале големо влијани на овие простори.

На север се наоѓа државата Перлис и меѓународните гранци со тајландските провинции Сонгхла и Јала, на југ и југозапад се државите Перак и Пенанг.

Главен град и кралска престолнина е Алор Стар.

Поделен е на 12 дистрикти.

Според пописот од 2003 во Кедах живеат следниве етнички групи:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Телекомуникациската кула во главниот град Алор Стар
Држави и федерални територии на Малезија Bandera de Malàisia
Држави: Flag of Kedah.svg Кедах | Flag of Kelantan.svg Келантан | Flag of Malacca.svg Малака | Flag of Negeri Sembilan.svg Негери Сембилан | Flag of Pahang.svg Паханг | Flag of Perak.svg Перак | Flag of Penang (Malaysia).svg Пенанг | Flag of Perlis.svg Перлис | Flag of Sabah.svg Сабах | Flag of Sarawak.svg Саравак | Flag of Selangor.svg Селангор | Flag of Terengganu.svg Теренгану | Flag of Johor.svg Џохор
Федерални територии: Flag of Kuala Lumpur, Malaysia.svg Куала Лумпур | Flag of Labuan.svg Лабуан | Flag of Putrajaya.png ПутраџајаКоординати: Erioll world.svg 6°07′42″N, 100°21′46″E