Алор Стар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алор Стар
الور ستار
Поглед кон Захировата џамија од телевизиската кула
Поглед кон Захировата џамија од телевизиската кула
Прекар(и): AS
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Malaysia" does not existЛокација во Малезија
Координати: 6°7′N 100°22′E / 6.117° СГШ; 100.367° ИГД / 6.117; 100.367
Земја Малезија
ДржаваКедах
Основан1502
Одобрен градски статус2003
Управа
 • ГрадоначалникДато Абдул Мухти Бин Абдула
Површина
 • Вкупна666 км2 (257 ми2)
Население (2005)[1]
 • Вкупно217,368
 • Густина590/км2 (1,500/ми2)
Часовен појасMST (UTC+8)
Мреж. местоhttp://www.mbas.gov.my/

Aлор Стар (јави: الور ستار), порано познат како Алор Сетар е главен град на Кедах, Малезија. Градот има околу 300.000 жители и е најголем град во регионот.

Координати: 6°7′N 100°22′E / 6.117° СГШ; 100.367° ИГД / 6.117; 100.367