Перак

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 4°45′N 101°0′E / 4.750° СГШ; 101.000° ИГД / 4.750; 101.000

Flag of Malaysia.svg
Држави и територии на Малезија
Перак
ڨيرق دار الرّضوان
Perak Darul Ridzuan
霹雳
Flag of Perak Coat of arms of Perak
Знаме Грб
Химна: Allah Lanjutkan Usia Sultan
Местоположба на Perak
Главен град Ипох
Royal capital Куала Кангсар
Владеачка партија Pakatan Rakyat (Народен пакт)
 - Султан Султан Азлан Шах
 - Ментери Бесар Мохамад Низар Џамалудин [PAS]
Историја  
 - Договорот од Пангкор 1874 
 - Дел од Федеративни Малајски Држави 1895 
 - Јапонска окупација 1942 
 - Влез во Малезиската Федерација 1948 
Површина
 - Вкупно 21,006 km²
Население
 - 2007 пресметка 2.260.576
 - Густина 104,7/km²
ИЧР  (2000) 0,784 (среден)
Повикувачки број 05
Поштенски број 30xxx до 36xxx
39xxx
Автомоб. Таблички A
Портал: http://www.perak.gov.my

Перак (малајски: Perak, џави: ڨيراق‎) — една од 13 те држави на Малезија. Таа е втота држава пои големина на Пенинсулар Малезија и се граничи со Кедах и тајландската провинција Јала на север, Пенанг на северозапад, Келантан и Паханг на исток, Селангор на југ и со Малачкиот Проток на запад. Главен град е Ипох.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Перак значи сребро на малајски. Името веројатно доаѓа од сребрената боја на калајот. Во последната деценија на 19 век, Перак била најбогата земја со калајна руда во светот. Некои сметаат дека името доаѓа од "сбеткавата риба од водата" која светка како среброто. Арапскиот назив на државата е Darul Ridzuan, што значи земја на благодатта.

Демографија[уреди | уреди извор]

Населението на Перак изнесува околу 2 милиона. Според проценките од 2001 етничката композиција на населението била: Малајци (1.101.105 или 53,68%), Кинези (643.129 или 31,35%), Индијци (262.121 или 12,78%), други (6.536 или 0,32%), нежители (38.345 или 1,87%)[1].

Државната химна[уреди | уреди извор]

Малајски Македонски превод
Dilanjutkan Allah usianya Sultan

Adil dan murah memerintah watan
Ditaati rakyat kiri dan kanan
Iman yang soleh Allah kurniakan
Allah berkati Perak Darul Ridzuan
Allah selamatkan Negeri dan Sultan

Алах, дај му на Султанот живот долг
Праведлив и милостив, води ја татковината
Слушан од луѓето, и лево и десно
Алах, поклони им на праведните вера
Посвети се на Перак, о Алах
Спаси ја државата и Султанот, о Алах

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. populasi. Архивирано од изворникот на 2003-05-02. Посетено на 2008-11-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Дистриктите на Перак
Држави и федерални територии на Малезија Bandera de Malàisia
Држави: Flag of Kedah.svg Кедах | Flag of Kelantan.svg Келантан | Flag of Malacca.svg Малака | Flag of Negeri Sembilan.svg Негери Сембилан | Flag of Pahang.svg Паханг | Flag of Perak.svg Перак | Flag of Penang (Malaysia).svg Пенанг | Flag of Perlis.svg Перлис | Flag of Sabah.svg Сабах | Flag of Sarawak.svg Саравак | Flag of Selangor.svg Селангор | Flag of Terengganu.svg Теренгану | Flag of Johor.svg Џохор
Федерални територии: Flag of Kuala Lumpur, Malaysia.svg Куала Лумпур | Flag of Labuan.svg Лабуан | Flag of Putrajaya.png Путраџаја