Селангор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Flag of Malaysia.svg
Држави и територии на Малезија
سلاڠور دار الإحسان
Селангор
Flag of Селангор [[Image:|110px|Coat of arms of Селангор]]
Знаме Грб
Мото: Dipelihara Allah
Химна: Duli Yang Maha Mulia
Местоположба на Селангор
Главен град Шах Алам
Royal capital Кланг
Владеачка партија Pakatan Rakyat (Народен Пакт)
 - Sultan Султан Шатафудин
 - Ментери Бесар Абдул Халид Ибраим
Историја  
 - Дел од Федеративни Малајски Држави 1895 
 - Јапонска окупација 1942 
 - Приклучување кон Малезиската Федерација 1948 
Површина
 - Вкупно 7,956 km²
Население
 - 2007 пресметка 7.200.000
 - Густина 905/km²
ИЧР  (2000) 0.817 (висок)
Повикувачки број 03
Поштенски број 40xxx до 48xxx
62xxx до 64xxx
Автомоб. Таблички B
Портал: http://www.selangor.gov.my

Селангор (џави: سلاڠور, нас. 7,2 милиони) е една од 13 те држави на Малезија. Се наоѓа на западниот брег на Пенинсулар Малезија и се граничи со Перак на север, Паханг на исток, Негери Сембилан на југ и со Малајскиот мореуз на запад. Главен град е Шах Алам. Со државата уптавива султан.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Потеклото на името Селангор се смета како „изгубено низ историјата“, но сепак според некои тоа потекнува од малајскиот збор selangau, 'големата мува', веројатно поради истпимената Селангорска Река. Според некои се смета дека името се развило од зборот Selang Ur што значи "земја на морските премини" (ur значи "земја" на тамилски, selang значи "морски премин" на малајски јазик).

Селангор е познат и по арапскиот назив, Darul Ehsan ("Место на искреноста").

Демографија[уреди | уреди извор]

Селангор е најнаселената малезиска држава, со најголема агломерација на населението во Долината Кланг.

Вкупното население изнесува 4.850.000 (2006 ; од кои малајци се 52,9%, кинези 27,8%, индијци 13,3% и други 6%.[1]

Најголеми населени центри се Петалинг Џаја (2007 est. pop. 550.000), Шах Алам (500.000), Кланг (995.000) и Субанг Џаја-УЕП Субанг Џаја (400.000).

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Џамијата Султан Салахудин Абдул Азиз во главниот град Шах Алам
Држави и федерални територии на Малезија Bandera de Malàisia
Држави: Flag of Kedah.svg Кедах | Flag of Kelantan.svg Келантан | Flag of Malacca.svg Малака | Flag of Negeri Sembilan.svg Негери Сембилан | Flag of Pahang.svg Паханг | Flag of Perak.svg Перак | Flag of Penang (Malaysia).svg Пенанг | Flag of Perlis.svg Перлис | Flag of Sabah.svg Сабах | Flag of Sarawak.svg Саравак | Flag of Selangor.svg Селангор | Flag of Terengganu.svg Теренгану | Flag of Johor.svg Џохор
Федерални територии: Flag of Kuala Lumpur, Malaysia.svg Куала Лумпур | Flag of Labuan.svg Лабуан | Flag of Putrajaya.png ПутраџајаКоординати: 3°20′N 101°30′E / 3.333° СГШ; 101.500° ИГД / 3.333; 101.500

  1. SSIC - from YB Dato' Tang See Hang - Selangor State Executive Councillor.