Агломерација

Од Википедија — слободната енциклопедија

Агломерација или пошироко градско подрачје е проширено подрачје на еден град што се состои од центар и извесен број приградски населби кои заедно сочинуваат непрекинато урбано подрачје. Можно е дури една агломерација да има два или повеќе центри и повеќе приградски населби (пр. агломерацијата Рур во Германија).

Појавување[уреди | уреди извор]

Основни услови за појавување на агломерација се територијалната близина на населените места и сложените многубројни врски меѓу нив (економски, социјални, транспортни, културни).

Постојат разлики во тоа како се дефинира агломерацијата во разни национални статистички, административни или географски методологии, па оттаму има и проблеми околу споредувањата. Понекогаш две населби се дел од една агломерација, понекогаш се третираат како посебни населби, а понекогаш едната се смета за сателит на другата населба.

Близок термин на агломерација е конурбација, што се однесува на споени урбани подрачја на соседни градови (пример: Есен-Дортмунд).

Меѓу најголемите агломерации во светот денес се оние на Токио, Гуангџоу, Сеул, Делхи, Мумбај, Мексико и др. Во Европа најголеми агломерации се оние на градовите Москва, Лондон и Париз.

Мегалополис[уреди | уреди извор]

Спојувањето на соседните агломерации, при што се формира многу голема урбанизирана територија чиј број на жители надминува 10 милиони, се нарекува метрополитенска област или мегалополис. Густината на населеност кај мегалополисите изнесува најмалку 2000 лица/км2.

Поголеми агломерации[уреди | уреди извор]

Поширокото подрачје на Токио има близу 35 милиони жители
ранг Град Држава Број на жители


01 април 2011 г.[1]

Забелешка
1 Токио Јапонија Јапонија 34.300.000 ги вклучува Јокохама, Кавасаки и Саитама
2 Гуангџоу Кина Кина 25.100.000 ги вклучува Дунгуан, Фошан, Џангмен и Џунгшан
3 Сеул Јужна Кореја Кореја 24.600.000 ги вклучува Бучон, Којанг, Инчон, Сонгнам, Сувон
4 Мексико Мексико Мексико 22.900.000 ги вклучува Нецауалкојтал (Сјудад Неца), Екатепек, Наукалпан
5 Њујорк САД САД 22.000.000 ги вклучува Њуарк и Петерсон
6 Мумбај Индија Индија 23.500.000 ги вклучува Биванди, Калјан, Тан и Улхаснагар
7 Њу Делхи Индија Индија 24.100.000 ги вклучува Фаридабад и Газиабад
8 Сао Паоло Бразил Бразил 20.800.000 го вклучува Гуарулхос
9 Шангај Кина Кина 18.800.000
10 Лос Анџелес САД САД 18.000.000 ги вклучува Риверсајд и Анахајм
11 Џакарта ИндонезијаИндонезија 18.800.000 ги вклучува Бекаши, Богор, Депок, Тангеранг и Тангеранг Селатан
12 Осака Јапонија Јапонија 16.800.000 ги вклучува Кобе и Кјото
13 Каиро Египет Египет 15.400.000 ги вклучува Ал-Џизах (Гиза), Хелван и Шубра ел Кеима
14 Москва Русија Русија 14.800.000
15 Истанбул Турција Турција 13.000.000
16 Лондон Обединето Кралство Обединето Кралство 12.500.000
17 Париз Франција Франција 10.500.000
18 Чикаго САД САД 9.700.000

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Главни светски агломерации