Шах Алам

Координати: 3°05′N 101°32′E / 3.083° СГШ; 101.533° ИГД / 3.083; 101.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шах Алам
Shah Alam

شه عالم
Амблем на Шах Алам Shah Alam
'Амблем
Гесло: 'Indah Bestari'
(македонски: Прекрасно, Брилијантно')
Локација во дистриктот Петалинг, Дистриктот Кланг и државата Селангор
Локација во дистриктот Петалинг, Дистриктот Кланг и државата Селангор
Земја Малезија
ДржаваСелангор
Воспоставен1963
Статус на престолнина7 декември 1978
Управа
 • ГрадоначалникДато Рамлан Бин Отман
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (Јули 2007)
 • Вкупно584,340 (8ми)
Часовен појасMST (UTC+8)
Мреж. местоhttp://www.mbsa.gov.my

Шах Алам (џави: شه عالم) е главен град на Малезиската држава Селангор, кој се наоѓа на околу 25 километри (15 mi) западно од Куала Лумпур, главниот град на Малезија. Градот брои нешто помалку од 600.000 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

SACC Mall. Економската зона на градот.

3°05′N 101°32′E / 3.083° СГШ; 101.533° ИГД / 3.083; 101.533