Лабуан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лабуан
Labuan
لابوان
Знаме на ЛабуанАмблем на Лабуан
Амблем
Гесло:
Локација во Малезија
Локација во Малезија
Координати: 5°19′13.16″N 115°12′40.42″E / 5.3203222° СГШ; 115.2112278° ИГД / 5.3203222; 115.2112278
ЗемјаМалезија
ДржаваВилајах Персекутуан
Влез во
Федералните
Територии
16 април 1984
Управа
 • Управувана одПербаданан Лабуан
Лабуан Корпорација
 • МинистерДатук Јусуф Махал
Површина
 • Вкупна92 км2 (36 ми2)
Население (2007)
 • Вкупно85,000 (проценка)
Часовен појасMST (UTC+8)
 • Лете (ЛСВ)Not observed (UTC)
Мреж. местоhttp://www.pl.gov.my/
Mean solar timeUTC+06:46:40

Лабуан (јави: لابوان) е најголемиот остров од малезиската Лабуанска Федерална Територија. Лабуан е најмногу познат како Офшор финанскиски центар кој нуди меѓународни финансиски и биснис сервиси преку Labuan IBFC од 1990 и голе туристички центар за посетителите од блискиот Брунеј и нуркачите. Името Лабуан се развил од малајскиот збор labuhan што значо котва.

Најголем град и главно пристаниште на оваа малезиска федерална територија е Бандар Лабуан.

Повеќе[уреди | уреди извор]

  • The history of Labuan Island (Victoria Island) (1996) Стефан Р. Еванс, Абдул Рахман Заинал и Род Вонг Хет Нгее. Singapore: Calendar Print

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Лабуан гледан од авион кон Кота Кинабалу
Лабуан и надворешните острови
Држави и федерални територии на Малезија Bandera de Malàisia
Држави: Кедах | Келантан | Малака | Негери Сембилан | Паханг | Перак | Пенанг | Перлис | Сабах | Саравак | Селангор | Теренгану | Џохор
Федерални територии: Куала Лумпур | Лабуан | Путраџаја