Кота Кинабалу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кота Кинабалу
Kota Kinabalu
"Јеселтон","亚庇市","KK"
Знаме на Кота Кинабалу
Знаме
Амблем на Кота Кинабалу
Амблем
Прекар(и): "Природно одморалиште"
Покација во Малезија и Сабах
Покација во Малезија и Сабах
Земја Малезија Малезија
Држава Сабах
Основан од БСБК 1882
Престолнина на Северен Борнео 1946
Доделен градски статус 2 февруари, 2000
Управа
 • Градоначалник Датук Илијаз Ибрахим
Површина
 • Градска 351 km2 (136 sq mi)
Население (2008)
 • Градско 543,7651
 • Густина 1,516/km2 (3.913/sq mi)
 • Градскo 500,000
 • Метро 700,000
Часовен појас MST (UTC+8)
Поштенски код 88xxx; 89xxx
Повик. бр. 088
Мреж. место www.dbkk.sabah.gov.my
1 World Gazetteer

Кота Кинабалу (изговор [ˈkɔtɑ kɪnɑbɑlʊ]), во минатото познат како Јеселтон, е главен град на Сабах, една од малезиските држави. Се наоѓа на северозападниот дел на островот Борнео и излегува на Јужното Кинеско Море, додека од задната страна лежи Кинабалу Планината. Градот има население од вкупно 543.765 жители во градот и 700.000 во урбаната зона. Со тоа Кота Кинабалу е најголемиот град во Сабах и шести во Малезија.[1]

Кота Кинабалу (кинески: 亚庇), често нарекуван и само со кратенката K.K. се препознава како најголема туристичка атракција во Сабах и на Борнео.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Urban area figure obtained after combining population Kota Kinabalu with Putatan and Donggongon; Helders, Stefan. „Malaysia: metropolitan areas“. World Gazetteer. http://www.world-gazetteer.com/wg.php?x=1173152037&men=gcis&lng=en&des=gamelan&dat=32&geo=-152&srt=pnan&col=ohdq&va=x&pt=a. посет. 6 март 2007 г. 
  2. Tourism hub set to lift Sabah real estate“, TheStar, June 11, 2007 (посет. 15 јануари 2008 г).


Надворешни врски[уреди | уреди извор]