Малака (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малака
Malacca Town
Bandar Melaka
بندر ملاك
Штатхујс, Малака
Штатхујс, Малака
Амблем на Малака
Амблем
Прекар(и): Bandar Raya Bersejarah
(македонски: Историски град)
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Malaysia" does not existМестоположба во рамките на Малезија
Координати: 2°11′20″N 102°23′4″E / 2.18889° СГШ; 102.38444° ИГД / 2.18889; 102.38444
Земја Малезија
ДржаваМалака
Основан1502
Доделен статус2003
Управа
 • ГрадоначалникЈусоф Бин Јантан
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2007)[1]
 • Вкупно455,300
 • Густина1.502,64/км2 (3,891,8/ми2)
Часовен појасMST (UTC+8)
Мреж. местоhttp://www.mbmb.gov.my/

Малака (малајски: Bandar Melaka) е главен град на малезиската сојузна држава Малака. Градот е дел од списокот на светско културно наследство на УНЕСКО од 7 јули 2008.[1]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]