Чад (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења, видете Чад (појаснување).
Чад
Lac Tchad
بحيرة تشــــاد الكبرى
Чад Lac Tchad بحيرة تشــــاد الكبرى - Езерото во 1930 година.
Чад
Lac Tchad
بحيرة تشــــاد الكبرى - Езерото во 1930 година.
Езерото во 1930 година.
Lakechad map.pngЧад
Lac Tchad
بحيرة تشــــاد الكبرى Карта на езерото
Карта на езерото
Координати 13°0′N 14°0′E
Вид Неистечно езеро
Главен дотек Шари
Главен истек Соро & Боделе
Земји во сливот Камерун Камерун
Нигер Нигер
Нигерија Нигерија
Чад Чад
Површина 1,350 км2[1]
Прос. длабочина 1.5 m[2]
Најг. длабочина 11 m
Водна зафатнина 10.8 км3
Брежна должина1 650 km
Наводи [1]
1 Брежната должина не е добро утврдена мерка.


Чад (француски: Lac Tchad; арапски: بحيرة تشــــاد الكبرى) е големо, плитко езеро во централниот дел на Африка. Езерото е неистечно, иако некогаш дел од водите истекува во блиските депресии. Во него се влева реката Шари (обезбедувајќи му 90% од потребната вода), како и некои други помали реки. Името на локалниот јазик означува голема експанзија на вода, односно упростено „езеро“[3].

Од економска гледна точка езерото е исклучително важно за државите на чија територија се наоѓа, а најмногу на Чад и Нигер, кои имаат многу сува клима и страдаат од недостиг на пивка вода. Езерото обезбедува пивка вода за повеќе од 30 милиони луѓе. Дополително, бреговите на езерото се калливи и влажни, што е погодно за одгледување на различни земјоделски култури.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Lake Chad: Experiences and Lessons Learned in Brief“ (PDF). www.worldlakes.org. 2006. Посетено на 2008-02-15.
  2. WaterNews 2008.
  3. Room, Adrian "African Placenames" (1994) McFarland and Company, ISBN 0-89950-943-6

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Сателитска слика на езерото во 2001 со актуелната вода во сино и вгетацијата во зелено. Прикажани се и промените од 1973 до 1997.