156. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
156°
156. западен меридијан
Карта на сите координати: OpenStreetMap 
Преземи координати како: KML · GPX

Меридијан 156° западно од Гринич ― линија на должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

156. западен меридијан образува голема кружница со 24. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се на југ кон Јужниот пол, 156. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или водно тело Забелешки
90°0′N 156°0′W / 90.000° СГШ; 156.000° ЗГД / 90.000; -156.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
71°11′N 156°0′W / 71.183° СГШ; 156.000° ЗГД / 71.183; -156.000 (United States)  САД Аљаска
57°33′N 156°0′W / 57.550° СГШ; 156.000° ЗГД / 57.550; -156.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минувајќи малку западно од Чириковиот Остров, Аљаска,  САД (на 55°54′N 155°33′W / 55.900° СГШ; 155.550° ЗГД / 55.900; -155.550 (Chirikof Island))
20°48′N 156°0′W / 20.800° СГШ; 156.000° ЗГД / 20.800; -156.000 (United States)  САД Хаваи — островот Мауи
20°42′N 156°0′W / 20.700° СГШ; 156.000° ЗГД / 20.700; -156.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Протокот Аленуихаха
19°49′N 156°0′W / 19.817° СГШ; 156.000° ЗГД / 19.817; -156.000 (United States)  САД Хаваи — островот Хаваи
19°38′N 156°0′W / 19.633° СГШ; 156.000° ЗГД / 19.633; -156.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минувајќи малку западно од Старбак,  Кирибати (на 5°37′S 155°56′W / 5.617° ЈГШ; 155.933° ЗГД / -5.617; -155.933 (Starbuck Island))
Меридијанот ја дефинира источната поморска граница на  Кукови Острови од 8°0′S 156°0′W / 8.000° ЈГШ; 156.000° ЗГД / -8.000; -156.000 до 23°0′S 156°0′W / 23.000° ЈГШ; 156.000° ЗГД / -23.000; -156.000
60°0′S 156°0′W / 60.000° ЈГШ; 156.000° ЗГД / -60.000; -156.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
77°7′S 156°0′W / 77.117° ЈГШ; 156.000° ЗГД / -77.117; -156.000 (Antarctica) Антарктик Росова Зависност, Нов Зеланд Нов Зеланд има територијални претензии

Поврзано[уреди | уреди извор]