Мауи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сателитска снимка од островот

Мауи е вулкански остров во Тихиот океан. Тој е вториот по големина од Хавајските острови. Зоната на острови е 1883,5 km² (727 кв. милји) и е седумнаесеттиот по големина во САД. Населението е скоро 141 000 (кон 2005 г.), коешто го наредува на трето место по население од Хавајските острови. Најголемиот град е Вајлуку (Wаiluku) со население 20,146 жители.

Туризам[уреди | уреди извор]

Мауи е еден од најпосетуваните туристички острови. Според статистиката:

  • во 2004 г.- 2 207 826 туристи
  • Во 2005 г.- 2 263 676 туристи

Транспорт[уреди | уреди извор]

Два аеродроми нудат редовни воздушни линии до Мауи: Аеродромот Kаhului во централниот дел на Мауи и аеродромот Kаpаluа во Западните делови на Мауи.

Преведено на Македонски јазик преку Apertium