Кеката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Кеката (гренландски: Qeqqata, "Центар") е општина во западниот дел на Гренланд, востановена на 1-ви јануари 2009 година. Административен центар на општината е градот Сисимиут. Зафаќа површина од 115.500 км2 и тука живеат 9.677 жители.