Кеката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Кеката
Qeqqata Kommunia
општина
Општина Кеката
Грб на Општина Кеката
Грб
Местоположба на Кеката во Гренланд.
Местоположба на Кеката во Гренланд.
Координати (Кеката): 66°30′ СГШ 48°00′ ЗГД / 
Држава  Данска
Сојузна држава  Гренланд
Општина Qeqqata-coat-of-arms.svg Кеката
Основама 1 јануари 2009
Седиште Сисимиут
Управа[1]
 • Градоначалник Херман Бертхелсен
Површина[2]
 • Вкупна 115.500 км2
Население (2013)[3]
 • Вкупно 9.620
 • Густина 0,083/км2
Часовен појас UTC-03
Повикувачки бр. +299
ISO 3166 GL-QE
Мреж. место qeqqata.gl

Кеката (гренландски: Qeqqata Kommunia, „центар“) е општина во Гренланд. Општината е основана со територијалната поделба од 1 јануари 2009 година. Името на општината потекнува од местоположбата во рамките на Гренланд.[4] Според податоците од јануари 2013 година, општината има население од 9,620 жители.[3] Седиште на општината е Сисимиут. Општината е составена од поранешната територија Кангерлусуаг, како и општина Манитсок и општина Сисимиут.

Географија[уреди | уреди извор]

На југ и на исток општината се граничи со општината Сермерсок. Населените места се наоѓаат на брегот на општината. На север општината се граничи со општината Касуитсуп. На запад општината излегува на море, поточно Дејвисов проток. Со своите 115,500 km2 (44,594.8 ми) оваа општина е втората најмала во државата според територија.

Населени места[уреди | уреди извор]

На територијата на општината се наоѓаат следниве населени места:

Транспорт[уреди | уреди извор]

Како и што е и со целиот Гренланд, така и во оваа општина нема патна поврзаност меѓу населените места. Во општината има три аеродроми, Аеродром Кангерлусуак (меѓународен аеродром), Аеродром Манитсок и Аеродром Сисимиут. Дргите места се поврзани преку поморски сообраќај.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]