Кујалек

Координати: 61°00′N 45°00′W / 61.000° СГШ; 45.000° ЗГД / 61.000; -45.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Кујалек
Kommune Kujalleq
општина
Општина Кујалек
Грб на Општина Кујалек
Местоположба во Гренланд
Местоположба во Гренланд
Координати (Kujalleq Commune): 61°00′N 45°00′W / 61.000° СГШ; 45.000° ЗГД / 61.000; -45.000
Држава Данска
Сојузна држава Гренланд
Општина Кујалек
Основана1 јануари 2009
СедиштеКакорток
Управа[1]
 • ГрадоначалникЈерген Вевер Јохансен (Сиумут)
Површина[2]
 • Вкупна32.000 км2 (12.355 ми2)
Население (2013)[3]
 • Вкупно7.151
 • Густина0,223/км2 (580/ми2)
Час. појасUTC-03
Повикувачки бр.+299
ISO 3166GL-KU
Мреж. местоkujalleq.gl

Кујалек (гренландски: Kommune Kujalleq, „југ“) е општина во Гренланд. Општината е најнова во државата и е создадена со територијалната поделба од 1 јануари 2009 година. Со своите 7.151 жители според податоците од јануари 2013,[3] таа е најслабо населена општина во Гренланд. Седиште на општината е Какорток. Претходно, на територијата на оваа општина се наоѓале: општина Нанорталик, општина Нарсак и општина Какорток.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Со 32,000 km2 (12,355.3 ми) Кујалек е најмалата општина во Гренланд според површина. Општината го зазема најјужниот дел од островот и се граничи со општината Сермерсок. На запад општината излегува на Лабрадорското Море, а на запад на Атлантскиот Океан. Целата општина е планинска, со поголем број фјордови. Сите населени места се наоѓаат на западниот дел.

Населени места[уреди | уреди извор]

На територијата на општината се наоѓаат следниве населени места:

Збратимени места[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Kommune Kujalleq“. Kujalleq Municipality. Архивирано од изворникот на 2013-01-07. Посетено на 11 July 2010.
  2. Statistics Greenland, Greenland in Figures 2010
  3. 3,0 3,1 Greenland in Figures 2013 (PDF). Statistics Greenland. ISBN 978-87-986787-7-9. ISSN 1602-5709. Посетено на 2 September 2013.
  4. „Venskabsbyer: Aarhus Kommune“. Aarhus.dk. Архивирано од изворникот на 2013-10-17. Посетено на 2013-03-25.

Поврзано[уреди | уреди извор]