Кујалек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Кујалек (гренландски: Kujalleq, "Југ") е општина во јужниот дел на Гренланд, востановена на 1-ви јануари 2009 година. Административен центар на општината е градот Какорток. Зафаќа површина од 32.000 км2 и тука живеат 7.600 жители.