Сермерсок

Координати: 66°00′N 40°00′W / 66.000° СГШ; 40.000° ЗГД / 66.000; -40.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Сермерсок
Kommuneqarfik Sermersooq
општина
Општина Сермерсок
Грб на Општина Сермерсок
Местоположба во Гренланд
Местоположба во Гренланд
Координати (Сермерсок): 66°00′N 40°00′W / 66.000° СГШ; 40.000° ЗГД / 66.000; -40.000
Држава Данска
Сојузна држава Гренланд
Општина Сермерсок
Основана1 јануари 2009
СедиштеНук
Управа[1]
 • ГрадоначалникАси Чемниц Наруп
Површина[2]
 • Вкупна531.900 км2 (205,400 ми2)
Население (2013)[3]
 • Вкупно21.868
 • Густина0,041/км2 (0,11/ми2)
Час. појасUTC-03, UTC-01
Повикувачки бр.+299
ISO 3166GL-SM
Мреж. местоsermersooq.gl

Сермерсок (гренландски: Kommuneqarfik Sermersooq, „место со многу мраз“) е општина во Гренланд. Општината е основата со територијалната поделба од 1 јануари 2009 година.[2] Седиште на општината е Нук, главниот и најголем град во Гренланд. Со своите 21.868 жители според податоците од 2013 година, таа е најголема општина во државата според население.[3] Општината го опфатила поранешните:[4] општина Амасалик, општина Итокортормит, општина Ивитут, општина Нук и општина Памиут.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наѓа во централниот и источнио дел на државата и има површина од 531,900 km2 (205,367.7 ми).[2] Таа е втората најголема општина во државата и светот,[2] по Касуитсуп. На југ се наоѓа општината Кујалек. На запад се наоѓа Лабрадорското Море. На северозапад се наоѓа општината Кеката. На север од општината се наоѓа Североисточниот гренландски национален парк.

Населени места[уреди | уреди извор]

На територијата на општината се наоѓаат следиве населени места:

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Сермерсок е една од двете општини кои се протегаат на двата брега на Гренланд. Населените места од источниот и западниот брег се поврзани со летови од Аеродромот Нук и Аеродромот Нерлерит Инат.[5] Исто така има и летови од Нук и Аеродромот Памиут на западниот брег. Меѓу населените места нема патна инфраструктура, како што е и во целата држава.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sermersooq Municipality: Administration“. Архивирано од изворникот на 2011-07-21. Посетено на 2017-01-23.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Welcome to Kommuneqarfik Sermersooq“. Sermersooq Municipality, Official Website. Архивирано од изворникот на 2011-02-18. Посетено на 16 July 2010.
  3. 3,0 3,1 Greenland in Figures 2013. Statistics Greenland. ISBN 978-87-986787-7-9. ISSN 1602-5709. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-26. Посетено на 2 September 2013.
  4. Sermersooq Municipality Архивирано на 18 ноември 2012 г. (дански)
  5. „Booking system“. Air Greenland. Посетено на 12 June 2010.

Поврзано[уреди | уреди извор]