Сермерсок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Сермерсок (гренландски: Sermersooq, "Место каде има многу мраз") е општина во југоисточниот дел на Гренланд, востановена на 1-ви јануари 2009 година. Административен центар на општината е воедно и главен град на Гренланд, градот Нук. Зафаќа површина од 531.900 км2 и тука живеат 21.232 жители.