Кекерталик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Кекерталик
Kommune Qeqertalik
општина
Општина Кекерталик
Грб на Општина Кекерталик
Местоположба на општината во Гренланд
Местоположба на општината во Гренланд
Држава Гренланд
Основана1 јануари 2018
Адм. центарАсијат
Управа
 • ГрадоначалникАне Хансен (Инуит Атакатигит)
Население (2017)[1]
 • Вкупно6.504
Часовен појасUTC-03, UTC-04
Повикивачки број+299
Мреж. местоqeqertalik.gl

Кекерталик е општина во Гренланд. Општината е создадена на 1 јануари 2018 година кога била поделена старата општина Касуитсуп. Старата општина била поделена на Кекерталик и Аваната.

Географија[уреди | уреди извор]

Кекерталик е всушност најјужниот дел на поранешната општина. На север граничи со новата општина Аваната, на исток со Сермерсок, на југ со Кеката. На запад излегува на Бафинов Залив.

Населени места[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kommuni pillugu“. Архивирано од изворникот на 2021-02-25. Посетено на 2018-08-03.

Поврзано[уреди | уреди извор]