Касуитсуп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Касуитсуп (гренландски: Qaasuitsup, "Место на поларна темнина") е општина во западниот дел на Гренланд, востановена на 1-ви јануари 2009 година. Административен центар на општината е градот Илулисат. Зафаќа површина од 660.000 км2 и тука живеат 17.750 жители.