Гренландски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гренландски јазик
Kalaallisut
Застапен во Гренланд, Данска
Подрачје Северна Америка
Народ Калалити
Говорници 58,000 (2002)  
Јазично семејство
Статус
Службен во  Гренланд[1]
Регулативен орган Oqaasileriffik (Гренландски јазичен секретаријат)[2]
Јазични кодови
ISO 639-1 kl
ISO 639-2 kal
ISO 639-3 kal
{{{mapalt}}}

Гренландскиот или калалисутски јазик е ескимско-алеутски јазик кој воглавно се зборува во Гренланд од околу 57.000 жители. Гренландскиот јазик е сроден со староседелските јазици во Канада, особено со инуитските јазици. Стандардниот гренландски јазик се базира на западниот дијалект наречен калалисутски и истиот е единствен официјален јазик во Гренланд од 2009 година. Покрај западниот, гренландскиот е составен од источен или тунумитски дијалект и поларно-ескимски или инуктунски дијалект.

Гренландскиот е полисинтетичен јазик кој дозволува создавање на долги зборови преку комбинирање на корени и афикси. Гренландскиот создава свои зборови за нови технолошки појави, но во последно време јазикот директно прифаќа зборови од англиско или данско потекло. Јазикот се пишува на латиница уште од данската колонизација во 170-те години. Првиот гренландски правопис бил создаден од Самуел Клајншмит во 1851, во јазикот од тогаш доста многу се променил, најмногу во поглед на гласовниот систем. Со реформите од 1973 година, гренландското писмо се поедноставило и станало полесно за изучување.

Писмо[уреди | уреди извор]

Гренландскиот јазик се пишува на латиница. Современиот гренландски правопис е од 1973 година, со кој се заменил постариот и посложен правопис. За разлика од останатите инуитски јазици, гренландскиот не се пишува со канадското слоговно писмо.

гренландска азбука
Aa Ee Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Mm Nn Oo Pp Qq Rr Ss Tt Uu Vv
приближни македонски еквиваленти
а е ф г х и ј к л м н о п к р с т у в

За странски зборови и имиња, во јазикот се користат и другите латинични букви, најчесто: B, C, D, W, X, Y, Z, Æ, Ø и Å.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Law of Greenlandic Selfrule (see chapter 7)[1] (дански)
  2. Oqaasileriffik

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]