Маево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маево
Vanuatu - Maewo.PNG
Местоположба на Маево.
Географија
МестоТихи Океан
Координати15°10′S 168°10′E / 15.167° S; 168.167° E / -15.167; 168.167Координати: 15°10′S 168°10′E / 15.167° S; 168.167° E / -15.167; 168.167
АрипелагВануату
Површина269 км2
Највисоко издигнување795 м
Управување
Vanuatu
ПокраинаПенама
Демографија
Население3,569 (2009)
Етнички групиВануаќани


Маево (бислама: Maewо), поранешно име Аурора, е остров во покраината Пенама, во Вануату. Островот е на 105 километри источно од Еспириту Санто.

Географија[уреди | уреди извор]

Островот се наоѓа северно од Пентекост и источно од Амбае. Островот е долг 47 километри а широк 6 километри. Вкупната површина на островот е 268 километри квадратни. Највисока точка на островот е 795 метри надморска висина. Според податоците од пописот од 2009 година, на островот живееле 3.600 луѓе.[1] Островот е прекриен со густа вегетација.

Маево е остров со најмногу врнежи во Вануату. Островот е со густа и зелена вегетација. Врнежите овозможуваат островот да има доста големи извори на питка вода. Има и топлински извори. На Маево има и водопади, најголем е каскадниот водопад во близина на аеродромот во северниото дел на островот.

Климата на островот е тропска со просечни годишни врнежи од 3500 мм. Има две годишни сезони, дождлива сезона од ноември до април и сушна сезона од мај до октомври.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 2009 Census Summary release final Archived 2013-12-21 at the Wayback Machine - Government of Vanuatu

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]