Минданао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Минданао
Карта на Филипините која ги покажува островите Лузон, Висајас, и Минданао
Географија
Местоположба Југоисточна Азија
Архипелаг Филипински Острови
Вкупно острови 7.107
Поважни острови Минданао, Миндоро, Палаван
Површина 97.530 km²
Макс. надм. височ. 2.954 m
Највисока точка Апо
Земја
Philippines
Региони Карага, Давао, АМРМ, Северен Минданао, SOCCSKSARGEN, Замбоанга
Најголем град Давао Сити (нас. 1.747.116)
Демографија
Население 18.133.864 (2000)
Густина 172,5
Народности Бајао, Висајанци (Бутуанонци, Суригаононци), Лумади (Камајони, Тасадајци, Т’боли), Моро (Магвинданајци, Маранау)

Минданао е втор по големина остров на Филипините. Тој е еден од трите остовски групи во земјата, покрај Лузон и Висајас. Историски гледано островот бил познат како Gran Molucas или Great Mollucas.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта на Минданао со регионите.
  АМРМ
  Карага
  Давао
  Северен Минданао
  SOCCSKSARGEN
  Замбоанга

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]