Централен Лусон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Region III
CENTRAL LUZON
регион
Местоположба во рамките на Филипините
Местоположба во рамките на Филипините
Координати:
ЗемјаФилипини
Островска група{{{island_group}}}
СедиштеСан Фернандо, Пампанга
Површина
 • Вкупна21,470,30 км2 (8,289,73 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно8,204,742
 • Густина380/км2 (990/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-03
Покраини7
Градови13
Општини118
Барангаи3.102
Конг. окрузи20
ЈазициКапампанган, Tagalog, Ilokano, Sambal, others

Централен Лусон е регион на Филипините. Тој содржи седум покраини и тоа: Аурора, Батаан, Булакан, Нова Есиха, Пампанга, Тарлак, и Самбалес.

Сан Фернандо во Пампанга регионалниот центар.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраина/
Град
Главен град Население
(2000)
Површина
(км2)
Густина
(на км2)
Аурора Балер 173.797 3.239,5 53,6
Батаан Баланга 557.659 1.202,7 463,67
Булакан Малолос 2.234.088 2.625,0 851,1
Нова Есиха Палајан 1.659.883 5.284,3 314,1
Пампанга Сан Фернандо 1.882.730 2.118,74 888,6
Тарлак Тарлак 1.068.783 3.053,4 350,0
Самбалес Иба 433.538 3.714,4 116,7
Хан Ангелес 263.971 62,16 4.246,6
Олонгапо 194,260 170,30 1141

Надворешни врски[уреди | уреди извор]