Калабарсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Регион IV-A
Калабарсон
регион
Местоположба во рамките на Филипините
Местоположба во рамките на Филипините
Координати:
ЗемјаФилипини
Островска група{{{island_group}}}
СедиштеКаламба, Лагуна
Површина
 • Вкупна16,228,6 км2 (6,265,9 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно9,320,629
 • Густина570/км2 (1,500/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-40
Покраини5
Градови12
Општини131
Барангаи4.012
Конг. окрузи19
Јазицитагалски

Калабарсон е регион на Филипините. Исто така е регистриран како Регион IV-A и регионален главен град е Каламба кој се наоѓа во покраината Лагуна. Регионот е составен од 5 покраини, и тоа: Кавите, Лагуна, Батангас, Рисал, и Кесон. Името на регионот потекнива од првите букви на покраините..

Регионот е сместен во југозападниот дел на островот Лусон, јужно од Метро Манила и е втор регион по населеност.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраини Главен град Население
(2000)
Површина
(км2)
Густина
(на км2)
Батангас Батангас 1.905.348 3.165,8 601,8
Кавите Треке Мартирес 2.063.161 1.287,6 1.602,3
Лагуна Санта Крус 1.965.872 1.759,7 1.117,2
Кесон Лусена 1.463.030 8.706,6 171,7
Рисал Пасиг 1.707.143 1.308,9 1.304,3
Лусена 196.075 56,3 2.483