Динагат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Динагат
Провинцискиот грб на Динагат
Провинцискиот грб на Динагат
Мапа на Филипините со факти за Динагат highlighted
Мапа на Филипините со факти за Динагат
Регион Карага Регион (Регион XIII)
Главен град Сан Хозе
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 7
 - Барангај 100
 - Конгресионални дистрикти
Население
 - Вкупно (2000) 106.951
 - Густина 133,3/km² ()
Површина
 - Вкупно 802,12 km²
Основана 2 декември, 2006
Јазици
Гувернер Џералдин Еклео Вилароман (Lakas-CMD)/(Kampi)
Административна зграда во Динагат

Диганат или Диганатски острови е покраина на Филипините, која е сместена на јужната страна од Лејте Заливот. Лејте Островот е на западната страна, додека островот Минданао е на југ. Растојанието на Диганат од север кон југ е 60 км .

Население[уреди | уреди извор]

Динагат брои околу 107.000 жители.

Туризам[уреди | уреди извор]

Најпознат е по каменитите предели и белите и пространи плажи. Динагатските остови денес се нарекуваат Мистични острови на Љубовта.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Островите се поделени на 7 општини и 100 Барангаи.

Град/Општина Бр. на
Барангаи
Површина
(км2)
Население
(2000)
Густина
(на км2)
Ph seal dinagat islands basilisa.png Базилиса (Ризал)
27
26,489
Кагдианао
14
12,886
Динагат
12
 9,883
Ph seal dinagat islands libjo.png Либхо (Албор)
16
16,610
Ph seal dinagat islands loreto.png Лорето
10
 8,751
Сан Хозе
12
25,532
Тубахон
 9
 6,800

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли